Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rośnie globalna podaż i konsumpcja przetworów mleczarskich
Ostatnie miesiace przyniosły istotną poprawę sytuacji podażowej wśród czołowych eksporterów przetworów mleczarskich. W odpowiedzi na korzystne warunki pogodowe, wysokie ceny oraz do sierpnia br. - stabilne koszty produkcji - od czterech miesięcy produkcja rośnie w Unii Europejskiej - informują eksperci BGŻ.

Ogółem w okresie maj - lipiec skup mleka w tym regionie zwiększył się o 1,6 proc. w relacji rocznej, co z kolei wypchnęło eksport do najwyższych od pięciu lat poziomów. Niemniej, w II półroczu br. rosnące ceny zbóż prawdopodobnie wyhamują tempo wzrostu produkcji do niespełna 1 proc. r/r.

Bardzo dobrze rozpoczął się także nowy sezon w rejonie Oceanii. W Nowej Zelandii w okresie czerwiec-sierpień produkcja zwiększyła się o 5% i według przewidywań Rabobanku w całym sezonie będzie od 5 proc. do 8 proc. wyższa w relacji rocznej. Wszystko wskazuje również na to, że sezon 2010/2011 będzie najlepszym od dekady sezonem dla australijskiego sektora mleczarskiego - w lipcu produkcja przyrosła o 3,2 proc. w relacji rocznej i jest bardzo prawdopodobne, że to tempo wzrostu utrzyma się przez całe II półrocze br.

Jeszcze wyższe dynamiki odnotowano w Ameryce Południowej. W Argentynie podaż mleka w lipcu zwiększyła się o 11 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, zaś w Brazylii o ponad 10 proc. Niemniej, w tym drugim przypadku utrzymuje się także wysokie tempo wzrostu konsumpcji, w rezultacie czego dynamicznie rozwija się import.

Z drugiej strony ostatnie miesiace charakteryzowały się silnym wzrostem popytu na przetwory mleczarskie, przede wszystkim ze strony krajów rozwijających się, co przełożyło się na 7 proc. zwiększenie eksportu z UE, USA, Oceanii, Brazylii i Argentyny. Większość zapotrzebowania pochodziła z Chin, gdzie import pełnego mleka w proszku w II kwartale urósł o 70 proc. w relacji rocznej.

Ponadto ostatnie dane wskazują na ożywienie popytu w krajach rozwiniętych, m.in. we Francji, Niemczech, ale także w Stanach Zjednoczonych (głównie na sery) oraz stabilizację sprzedaży mleka pitnego w Japonii. Biorąc pod uwagę możliwy deficyt mleka w Rosji i Pakistanie niewykluczony jest dalszy wzrost globalnej konsumpcji przetworów mleczarskich.

Z tego też względu, pomimo rosnących nadwyżek eksportowych, w IV kwartale br. prawdopodobne jest utrzymanie cen na rynku światowym na wysokim poziomie. Już dane za I połowę września publikowane przez USDA wskazują na wyhamowanie tendencji spadkowej obserwowanej w ostatnich miesiącach. W okresie 06-17.09 w rejonie Oceanii podrożało zarówno pełne jak i odtłuszczone mleko w proszku - średnio o około 2,5 proc. wobec ubiegłego miesiąca do odpowiednio 3150-3650 USD/t oraz 3000-3350 USD/t. O ponad 1 proc. wzrosły ceny sera Cheddar, natomiast ceny masła utrzymały się na poziomie z końca sierpnia br. Jeszcze wyższe dynamiki wzrostu odnotowano w Unii Europejskiej, gdzie OMP podrożało średnio o 4 proc., zaś PMP o ponad 5 proc.
(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij