Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kurczaki najdroższe w historii
Już drugi tydzień z rzędu ceny skupu kurcząt brojlerów ustanawiają nowy rekord. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w trzecim tygodniu marca (13-20.03) za kilogram żywca zakłady płaciły przeciętnie 3,86 PLN netto. To prawie o 1 proc. więcej niż tydzień wcześniej i 12 proc. więcej niż przed miesiącem.

Ceny kurcząt rosną bardzo szybko od początku bieżącego roku – w czasie zaledwie jedenastu tygodni kurczęta podrożały o 27 proc. W ostatnim tygodniu ubiegłego roku cena wynosiła zaledwie 3,02 PLN/kg. Opłacalność produkcji w tamtym okresie była bardzo niska. Wielu producentów wstrzymało się ze wstawieniami piskląt i już wkrótce na rynku zaczęło brakować surowca. W warunkach dobrego popytu oznaczało to presję na podwyżki. Wzrostowi cen pomogło w pewnym stopniu również osłabienie się złotego wobec euro. W pierwszej połowie stycznia euro kosztowało nawet mniej niż 3,90 PLN, natomiast od połowy marca kurs nie spada poniżej 4,00. Trochę mogła pomóc również sytuacja UE, gdzie ceny utrzymują się na wysokim poziomie.

 

Spośród wszystkich krajów UE, to właśnie Polska odnotowuje w bieżącym roku zdecydowanie najwyższe tempo wzrostu cen. W rezultacie szybko zbliżają się one do przeciętnej ceny unijnej. O ile w ostatnim tygodniu ub.r. nasza cena była o 36 proc. niższa od średniej unijnej, to w trzecim tygodniu marca już tylko 17 proc. niższa. Na kilka tygodni Polska utraciła nawet tradycyjną pozycję kraju o najniższych cenach – taniej było na Litwie i w Portugalii.

 

Kurczęta okazują się również bardzo drogie w relacji do trzody chlewnej. Dziś trzoda jest jedynie o 11 proc. droższa od kurczaków, podczas gdy zazwyczaj jej ceny są  przeciętnie o 20-35 proc. wyższe.

 

Z tych powodów dalszy wzrost cen kurcząt wydaje się coraz bardziej wątpliwy. Coraz więcej sygnałów wskazuje na możliwość zahamowania wzrostów w najbliższych tygodniach. Co będzie dalej w tak niespokojnych czasach, trudno wyrokować.

 

 

Duży wzrost produkcji wieprzowiny w Polsce w 2010 r.

 

Według danych Eurostatu w ubiegłym roku uboje trzody chlewnej w zakładach ubojowych w UE-27 wyniosły 249,9 mln szt. o łącznej masie poubojowej około 22,2 mln ton. Liczba ubojów na przestrzeni roku zwiększyła się o 2,8 proc., ale na skutek większej przeciętnej masy tuszy, łączna masa wzrosła bardziej bo o 3,6 proc.

 

Największy wzrost ubojów w ujęciu wagowym zanotowano w Niemczech (+184 tys. t), a następnie w Polsce (+133 tys. t), Hiszpanii (+110 tys. t) oraz w Danii (+83 tys. t).

 

Najszybciej produkcja wieprzowiny rosła w naszej części Europy – cztery kraje zanotowały tempo wzrostu przekraczające 10 proc. - Litwa, Węgry, Polska i Rumunia. Na bieżący rok Komisja Europejska przewiduje dalszy wzrost produkcji, lecz ma być on znacznie wolniejszy niż w roku ubiegłym.

 

BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij