Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W kwietniu wolniejsze wzrosty cen pasz
W kwietniu pasze przemysłowe ponownie podrożały, lecz wzrost cen był znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe podrożały przeciętnie o 0,4 do 1,7 proc.

Wyjątkiem były jedynie pasze prestarter/starter dla trzody chlewnej – według danych MRiRW potaniały one o 5,8 proc. Dane to oznaczają, że obserwowany od czerwca ub.r. szybki wzrost cen pasz przemysłowych w kwietniu przyhamował. Dla przykładu w okresie styczeń-marzec tego roku pasze drożały w przeciętnym tempie od 3 do 6 proc. na miesiąc.

 

W kwietniu po raz kolejny zwiększyła się dynamika cen w ujęciu rocznym. Podstawowe mieszanki paszowe były już o 30 do 49 proc. droższe niż w kwietniu ubiegłego roku. Mimo dużych podwyżek cen pasz na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, wciąż wydają się one niewielkie, jeśli porównamy je ze wzrostami, jakie dokonały się w tym czasie na rynku zbóż paszowych. W kwietniu pszenica paszowa była mniej więcej o 105 proc. droższa niż przed rokiem, a jęczmień paszowy o 108 proc. droższy.

 

Hamująco na wzrost cen pasz działają mniejsze podwyżki cen importowanych surowców paszowych oraz stosunkowo stabilne pozostałe koszty produkcji. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych trzech miesiącach br. import białkowych komponentów paszowych (głównie śrut i makuchów roślin oleistych oraz mączek mięsno-kostnych) wyniósł 599 tys. t po przeciętnej cenie 1105 PLN/t. Cena ta była zaledwie o 5 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem.

 

Poszczególne komponenty paszowe podrożały w znacznie większym stopniu, ale drogie śruty sojowe oraz mączki rybne, zastępowane są coraz częściej śrutami i innymi pozostałościami stałymi z nasion słonecznika. I tak import śruty i makucha sojowego w stosunku do sytuacji sprzed roku obniżył się o 25 tys. t (-6 proc.) do 399 tys. t, a import pozostałości z nasion słonecznika zwiększył się o 51 tys. t (+38 proc.) do 185 tys. ton. Różnica w cenie jest bardzo znacząca: importowane surowce paszowe z soi na przestrzeni roku podrożały o 10 proc. do 1370 PLN/t, a surowce ze słonecznika o 25 proc., ale i tak są znacznie tańsze – tona kosztowała przeciętnie około 500 PLN. Niestety pełny obraz zaciemnia fakt, że część pozostałości z przerobu nasion słonecznika jest stosowana w celach energetycznych a nie paszowych. Niestety niezależnie od przeznaczenia, surowce te ujęte są w statystykach łącznie.

 

BGZ_na_Zoltym

   (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij