Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Informacja na produkcie ma być zgodna z prawdą
Musimy wiedzieć, co spożywamy, dlatego ważne jest, by informacje umieszczane na produktach były rzetelne i zgodne z prawdą - podkreślali uczestnicy seminarium poświęconego tej sprawie.

W spotkaniu zorganizowanym w Łodzi, w ramach polskiej prezydencji, wzięło udział ponad 200 osób związanych z szeroko rozumianym przemysłem spożywczym. "To spotkanie jest bardzo ważne dla wszystkich konsumentów, którzy codziennie spożywają żywność. Na każdym produkcie mogą się bowiem znajdować oświadczenia zdrowotne, czyli wszelkie informacje mogące sugerować związek spożywanej żywności ze zdrowiem lub jej wpływ na fizjologię organizmu" - powiedział na briefingu prasowym główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński.

 

Wyjaśnił, że przykładem tego rodzaju oświadczeń są np. informacje o niskiej zawartości energii w posiłku lub o tym, że dany produkt nie zawiera tłuszczu.

 

"Są to informacje, które kategoryzują nam żywność. Poprzez zaznajomienie się z etykietą klient może więc znaleźć odpowiedni dla siebie produkt" - powiedział Biliński.

 

Otwierający seminarium podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Adam Fronczak powiedział PAP, że konsumenci muszą być rzetelnie poinformowani o tym, co spożywają. "Jeżeli produkt z większą ilością wapnia trafi np. do osoby z kamicą nerkową, to może jej zaszkodzić. Musimy więc dokładnie wiedzieć, co spożywamy. Dlatego bardzo istotne jest to, by umieszczane na produktach oświadczenia zdrowotne były rzetelne i zgodne z prawdą, a także weryfikowane przez odpowiednie instytucje" - wyjaśnił Fronczak.

 

Jego zdaniem Polska może się poszczycić bardzo dobrym nadzorem nad jakością żywności, również tej wzbogacanej w różne minerały i witaminy. "Działa u nas bardzo dobrze system inspekcji sanitarnej, która czuwa nad jakością żywności, kontroluje ją i ma możliwość m.in. wycofywania z rynku różnych produktów. Tej dobrze funkcjonującej służby sanitarnej zazdroszczą nam w innych krajach" - powiedział Fronczak.

 

Podkreślił, że regulacje prawne zawsze będą szły w kierunku zaostrzania przepisów dot. żywności. "Tu nie może być gry i nabierania obywateli na to, że spożywają coś lepszego niż w rzeczywistości, coś, co im poprawi zdrowie" - powiedział Fronczak.

 

Dodał, że w Polsce jest w sprzedaży 7 tys. suplementów diety. "Spożywamy więc nieprawdopodobną ilość różnych substancji, które mają +coś+ nam poprawiać i wpływać w jakiś sposób na naszą witalność. Tak naprawdę zamiast suplementów trzeba jednak spożywać dobrze zbilansowaną żywność wysokiej jakości. To daje szansę na uzupełnienie tych niedoborów, które mogą w naszym organizmie czasowo się pojawiać" - powiedział Fronczak.

 

Oświadczenie zdrowotne to każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek między zdrowiem a kategorią żywności, żywnością lub jednym z jej składników. Na stosowanie oświadczeń zdrowotnych w UE zezwala Komisja Europejska po dokonaniu oceny naukowej. Ujednolicona ocena przeprowadzana jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wspólnotowy rejestr oświadczeń zdrowotnych jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej.

 

Seminarium "Oświadczenia zdrowotne w teorii i praktyce" zostało zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w UE przez Polski Punkt Koordynacyjny EFSA przy wsparciu Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz władz Łodzi i woj. łódzkiego.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij