Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny masła w UE nadal zniżkują
W drugiej połowie października ubiegłego roku ceny masła w UE zaczęły spadać, tendencja ta utrzymywała się także w styczniu bieżącego roku, choć pod koniec miesiąca dynamika tego zjawiska nieco osłabła - informuje FAMMU/FAPA.

W dniu 15 stycznia 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,52 EUR/kg i była o 1,52% niższa niż przed miesiącem. Większe zniżki (od -2,82% do -5,07%) w okresie tym odnotowano na rynku głównego unijnego producenta, w Niemczech. Przełożyło się to na fakt, że w styczniu ceny masła utrzymywały się tam na poziomie niższym niż średnia w UE: od 3,37 EUR/kg notowanych na koniec miesiąca do 3,55 EUR/kg (tyle za niemieckie masło płacono w hurtowniach na początku stycznia 2012 r.)

W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego na koniec pierwszego miesiąca bieżącego roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 3,34 EUR/kg, jest to wzrost o 1,8% względem ubiegłego miesiąca, jednak w ujęciu PLN odnotowano ponad 1,7% zniżkę. Rozbieżności te związane są z umacnianiem się polskiej waluty w stosunku do euro. Jednak ceny hurtowe masła w Polsce w ubiegłym miesiącu wcią\ były o ok. 6% - 7% niższe niż średnia w UE, z tego względu masło z Polski w dalszym ciągu jest bardzo konkurencyjne we Wspólnocie.

Pomimo zniżek, ceny masła w UE wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie znacznie powyżej progu interwencyjnego, a cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 685 USD - 970 USD wyższa od ceny tego przetworu z USA i Oceanii, z tego względu UE ma problemy z konkurowaniem na rynku światowym. Do Wspólnoty napływają także coraz większe ilości masła z tańszych źródeł spoza UE, a główni światowi producenci kosztem zmniejszania produkcji pełnotłustego mleka w proszku (PMP) coraz większe ilości surowca przekładają na wytwarzanie masła. Ponadto w bieżącym roku Nowa Zelandia może wyeksportować do UE dodatkowe 30 tys. ton tego tłuszczu.

Według danych KE po 11 miesiącach 2011 roku produkcja masła w UE była o 2,1% większa niż przed rokiem, ponadto cały czas postępuje proces upłynniania zapasów prywatnych. W sierpniu 2011 r. pod koniec okresu wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), łączne zapasy w ramach tego instrumentu osiągnęły poziom 105 tys. ton, 15 stycznia 2011 roku znajdowało się tam już tylko 22,1 tys. ton tego tłuszczu, czyli o niemal 3 tys. ton mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Kolejne ilości masła w ramach PSA będzie można wprowadzać od marca bieżącego roku.

W związku z wysokimi cenami i problemami gospodarczymi strefy euro popyt na unijne masło spada. Eksport poza państwa wspólnoty po 11 miesiącach 2011 r. był mniejszy o 25,4% niż w analogicznym okresie 2010 roku, co ciekawe o 10,6% zmniejszył się wolumen importu.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij