Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ułatwienia celne dla polskich eksporterów na Ukrainę
Od 1 czerwca Ukraina ma nowy Kodeks celny.

Zmiany dają nadzieję ma znaczące ułatwienie życia także polskim przedsiębiorcom, zwłaszcza w zakresie czasu trwania odprawy celnej - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl dr Maksym Ferenc, koordynator Ukrainian Desk, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

 

Kodeks został podpisany przez Prezydenta Ukrainy jeszcze w kwietniu, lecz zaczął obowiązywać dopiero 1 czerwca. Wprowadza do ukraińskiego prawa celnego wiele innowacyjnych rozwiązań, wśród których najważniejszym jest ograniczenie maksymalnego czasu trwania odprawy celnej do 4 godzin od momentu rozpoczęcia procedury odprawy i złożenia kompletu wymaganych dokumentów. Dotychczasowa odprawa mogła trwać do 24 godzin.

 

Jeśli odprawa celna trwała będzie dłużej niż 4 godziny, podmiot gospodarczy będzie mógł domagać się kompensacji za straty wynikające z przetrzymywania towaru. Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie personalnej odpowiedzialności organów celnych za błędne decyzje, działania niezgodne z prawem czy bezprawne przeciąganie odprawy celnej.

 

Warto też pamiętać o wprowadzeniu instytucji postaudytu - polega ona na tym, że organy celne będą mogły przeprowadzać dodatkowe kontrole już po zakończeniu odprawy celnej i wprowadzeniu towaru do obrotu rynkowego.

 

Przyjęcie nowego kodeksu pozwala także na rozwiązanie jednego z najbardziej aktualnych problemów, jakie mają przedsiębiorstwa prowadzące handel z Ukrainą - braku precyzyjnych zasad określania wartości celnej eksportowanych towarów. Wprawdzie zostały zachowane dotychczasowe podstawowe metody wyznaczania wartości celnej, jednak nowe przepisy ograniczają wykaz dokumentów, wymaganych przez organ celny w celu potwierdzenia wartości celnej danego towaru. W celu dokonania odprawy celnej od przedsiębiorcy wymagane będzie przedstawienie jednie trzech dokumentów: deklaracji celnej, faktury oraz deklaracji wartości celnej. Dokumenty te można złożyć w formie elektronicznej jeszcze przed przybyciem towaru do urzędu celnego. To jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez nowe przepisy polega na zadeklarowaniu towarów oraz środków transportu poprzez złożenie elektronicznej deklaracji i innych dokumentów oraz przeprowadzeniu przez urząd celny odprawy na podstawie takiej właśnie dokumentacji elektronicznej.

 

Korzystnym dla przedsiębiorców jest także zapis, że w przypadku uzasadnionych wątpliwości organ celny będzie musiał pisemnie poinformować przedsiębiorcę o przyczynach niezastosowania podstawowej metody wyznaczania wartości celnej towarów, a ciężar udowodnienia nieprawidłowości spadnie na urząd celny, a nie jak dotychczas na samego przedsiębiorcę. Przepisy nowego Kodeksu celnego dają również przedsiębiorcy możliwość wyboru dowolnego urzędu celnego w celu odprawy towarów wwożonych na Ukrainy.

 

Istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują w obrocie międzynarodowym powyżej 3 lat i nie budzą zastrzeżeń organów celnych Ukrainy jest wprowadzenie instytucji "wiarygodnego operatora gospodarczego". Podmiot, który uzyskał taki status, może korzystać z uproszczonych procedur celnych.

 

Pozytywnym skutkiem wejścia w życie nowego Kodeksu jest także zniesienie odpowiedzialności karnej za naruszenie prawa celnego Ukrainy. W zamian jednak uległy podwyższeniu kary finansowe za tego rodzaju naruszenia.

 

Źródło: portalspożywczy


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij