Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Maliny najdroższe od pięciu lat, wiśnie tańsze niż rok temu
Ceny malin przemysłowych w skupie do przetwórstwa są zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej. Za kilogram tych owoców w dniach 8-9 lipca br, zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, płacono od 3,50 do 4,61zł/kg (loco zakład) w zależności od regionu i klasy jakości malin. Oznacza to, że wzrost cen w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim wyniósł o 40-50 proc. - podaje Bank BGŻ.

Biorąc pod uwagę dane historyczne cen malin letnich, jest to również poziom najwyższy od 2008 roku.


Przyczyną wysokich cen owoców świeżych w stosunku do lat wcześniejszych jest sytuacja na rynku malin przetworzonych, a mianowicie: niskie zapasy mrożonek, a w związku z tym ich wysokie ceny, a także oczekiwania co do prawdopodobnie niższych od potencjalnych zbiorów malin w Serbii.


Mniejszy wpływ na sytuację cenową ma podaż owoców na rynku krajowym. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB ocenia (Rynek owoców i warzyw - stan i perspektywy, czerwiec 2013 r.), że zbiory malin w Polsce w 2013 roku mogą być tylko nieznacznie niższe w porównaniu do rekordowych w roku poprzednim i wynieść 125 tys. t (-1,7 proc. r/r).


Zgodnie z oczekiwaniami nastąpił natomiast spadek cen wiśni do przetwórstwa. Według danych Ministerstwa, w analizowanym okresie wynosiły one od 2,00 do 2,33 zł/kg (loco zakład) i były o około jedną czwartą niższe w porównaniu do roku ubiegłego. Tu również wpływ na kształtowanie się ceny ma sytuacja w przetwórstwie związana z czynnikami popytowo-podażowymi na rynkach zagranicznych.


Na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego skupowano natomiast porzeczki czarne. Dane Ministerstwa wskazują, że w dniach 8-9 lipca ceny wynosiły 1,47-1,64 zł/kg (druga cena loco zakład) podczas gdy rok wcześniej 1,45-1,63 zł/kg (loco zakład). Prawdopodobnie jest to efekt zbliżonej podaży jak w roku poprzednim. Według prognoz IERiGŻ-PIB zbiory porzeczek czarnych mogą wynieść w 2013 roku 145 tys. t.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl) 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij