Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Światowe ceny żywności wciąż spadają
W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 206 punktów, i był o 2,82 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2013 roku, kiedy to znalazł się na poziomie 211,9 punktu - informuje FAMMU/FAPA.

Indeks ten był o ponad 1,83% niższy niż w maju 2014 r. Jest to trzeci spadek w ujęciu miesięcznym po odnotowanym najwyższym od dziesięciu miesięcy wyniku w marcu (213 punktów). Zaobserwowane zniżki z wartości najwyższej od maja 2013 r. w największej mierze są efektem spadku cen olejów roślinnych i zbóż (głównie ze względu na korzystne perspektywy produkcyjne) podczas gdy w przypadku cen przetworów mlecznych i cukru w czerwcu odnotowano mniej dynamiczne zniżki, a ceny mięs nieznaczne wzrosły.


Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za 6 miesięcy bieżącego roku jest o 2,57% niższa niż w analogicznym okresie 2013 r. i wynosi 208,43 punktu. Indeks cen przetworów mlecznych FAO w czerwcu osiągnął pułap o 1,03% mniejszy w stosunku do jego poziomu z maja, wynosił 236,5 punktu, co było czwartym z rzędu spadkiem po obserwowanych na początku roku zwyżkach.


Znacznie mniej dynamiczny spadek niż w poprzednich miesiącach może wskazywać na zbliżający się koniec zniżkowego trendu cen produktów z tej kategorii. Duże znaczenie na rynek wciąż wywiera wysoka podaż mleka w proszku, podczas gdy wzmożony popyt importowy na sery wpływa stabilizująco na cały indeks. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w szóstym miesiącu 2014 roku na poziomie o 4,01% niższym niż w analogicznym okresie 2013 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze sześć miesięcy 2014 roku osiągnęła poziom 256,4 punktu i była o ponad 9,5% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.


Pomimo obserwowanej w ubiegłym miesiącu zniżki cen cukru (-0,5%) na rynku wciąż panuje niepokój, który wynika głównie z doniesień o możliwości mniejszej produkcji niż wcześniej zakładano na skutek anomalii pogodowej El Nino. Już obecnie wskazania mniejszych niż zwykle opadów monsunowych mogą świadczyć o spadku produkcji cukru w Indiach, które są drugim co do wielkości produkcji cukru krajem na świecie (po Brazylii) i głównym konsumentem tego produktu. Spadek cen olejów roślinnych (-2,4%) spowodowany był przez zniżki cen oleju palmowego, sojowego i rzepakowego. Spadek cen oleju palmowego - najbardziej powszechnego w obrocie olejami jadalnymi - do najniższego od 9 miesięcy poziomu związany jest ze wzrostem produkcji w południowo-wschodniej Azji, umacnianiem się waluty tajlandzkiej oraz ograniczonym popytem importowym. Ceny oleju sojowego zniżkowały na skutek prognoz o wysokim poziomie produkcji tego oleju w sezonie 2014/15, natomiast spadek cen oleju rzepakowego i słonecznikowego wynikał głównie z poprawy globalnej dostępności i perspektywy rekordowych zbiorów w UE.


Zwyżka indeksu cen mięsa nastąpiła głównie w związku z umacniającymi się cenami wieprzowiny podczas gdy światowe dostawy zostały ograniczone w ostatnich miesiącach na skutek wybuchu epidemii wirusa epidemicznej biegunki świń w USA. W ubiegłym miesiącu zwyżkowały także ceny mięsa wołowego i owczego, a ceny drobiu były stabilne. Ponad 5% spadek indeksu cen zbóż jest w dużej mierze efektem zniżek cen pszenicy i kukurydzy (w obu przypadkach o ok. 7%), które spadły w reakcji na korzystne warunki do uprawy i dobre perspektywy dostaw w sezonie 2014/15 oraz na zmniejszone obawy o zakłócenie dostaw z Ukrainy. Ceny ryżu natomiast nieznacznie wzrosły względem maja, co jest odzwierciedleniem zawieszenia sprzedaży z zapasów publicznych w Tajlandii.


Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany, jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu - przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij