Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną wydatki firm na działalność B+R
Rośnie liczba firm w Europie Środkowej, które zamierzają zwiększyć wydatki na badania i rozwój (B+R) w najbliższym czasie. Tymczasem, przedsiębiorcy oczekują zmian w systemie zachęt oraz doprecyzowania definicji tego typu działalności, co przełoży się na finansowanie tego typu działalności.

Takie konkluzje wypływają z II edycji raportu „Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Jak twierdzą eksperci, działalność badawczo-rozwojowa przestaje być kojarzona z czymś przełomowym, staje się natomiast częścią prowadzenia codziennego biznesu i budowania przewagi konkurencyjnej. Rok temu 75% polskich firm uznawało działania badawczo - rozwojowe za pracę nad istotnymi innowacjami, obecnie uważa tak już tylko 23,6% badanych.


W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, wzrosła liczba firm, które planują zwiększyć wydatki na badania i rozwój w krótkiej i dłuższej perspektywie w porównaniu z 2013 rokiem.


W perspektywie dwóch najbliższych lat taki plan ma ponad 47% polskich firm. W dłuższej, 5-letniej perspektywie, zwiększenie nakładów w segment B+R planuje aż 61%. Średnia dla regionu Europy Środkowej to odpowiednio 41 i 57%. Najbardziej chętni do inwestowania są przedsiębiorcy z Rumunii. Blisko 80% z nich deklaruje, że zwiększy wydatki na B+R w ciągu 3 - 5. Kluczową kwestią dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w badania i rozwój jest dostępność atrakcyjnych zachęt oraz wykwalifikowanej, doświadczonej i atrakcyjnej kosztowo kadry badawczej.


Polscy przedsiębiorcy oczekują też zmian w systemie zachęt podatkowych. 76% z nich deklaruje, że wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym wpłynęłoby na zwiększenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową w ciągu najbliższych 5 lat. Respondenci wskazali również, że korzystanie z dotacji jest zbyt sformalizowane i skomplikowane (blisko 39%).


(Źródło: Portalspożywczy.pl/Deloitte).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij