Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejmowa komisja wniosła poprawki do specustawy dot. ASF
Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wnieśli poprawki do specustawy dotyczącej zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dotyczą one m.in. zwrotu kosztów za wykonanie odstrzałów dzików z nakazu.

Większość poprawek do rządowego projektu tzw. specustawy dot. zwalczania ASF, która zmienia szereg zapisów w 6 innych ustawach, zgłosił Krzysztof Ardanowski (PiS). Poinformował, że de facto są to poprawki ministerstwa rolnictwa. 

Doprecyzowane zostały przepisy o zwrocie kosztów odstrzału sanitarnego wykonanego z nakazu powiatowego lekarza weterynarii. Zapisano, że będą one pochodziły z budżetu państwa, a wypłacać je będzie lekarz powiatowy.

Natomiast nie wiadomo, ile one wyniosą, gdyż ureguluje tę kwestię rozporządzenie ministra rolnictwa. Według wiceminister Ewy Lech za odstrzał dzika, jego transport do określonego miejsca i ewentualną jego utylizację płacone będzie 300-340 zł, z tego 70 procent otrzyma myśliwy, a resztę dzierżawca terenu łowieckiego lub koło myśliwskie. Przy czym odstrzały będą mogły się odbywać także w otulinach parków narodowych.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski pytał, kto będzie wydawał zezwolenia na odstrzał tych zwierząt na terenach Natura 2000 np. w Białowieskim Parku Narodowym. Podkreślił, że na odstrzał potrzebne jest szereg zezwoleń m.in. od służb parków. Dodał, że według ostatniej inwentaryzacji w parku białowieskim jest tylko 54 sztuki dzika.

Jak zauważył Ardanowski, chodzi o zmniejszenie populacji dzików, a procedowana ustawa przesądza, kto ma to wykonać.

- Tam, gdzie są obwody łowieckie wykonuje dzierżawca lub zarządca, a na wszystkich pozostałych - powiatowy lekarz nakazuje Polskiemu Związkowi Łowieckiemu dokonanie odstrzału płacąc za to - wyjaśnił poseł. 

Co się stanie, jeżeli myśliwi nie wykonają nakazu, bo nie uzyskają zgody ministra środowiska na odstrzał - pytali posłowie. Zauważali też, że nie ma uzgodnionego stanowiska między resortami rolnictwa i środowiska.

Zdaniem Lech, przepis o sanitarnym odstrzale dzików jest przepisem szczególnym i w tym przypadku nie potrzebna jest żadna na to zgoda. Wiceminister rolnictwa stwierdzała, że "upoważniony do prezentowania stanowiska rządu jest minister rolnictwa", a specustawa jest prawem nadrzędnym.

Ustawa ma wejść w życie 14 po jej ogłoszeniu.
 
PFPZ/pap/ksem/

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij