Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE przygotowuje pozytywną decyzję ws. rekompensat za straty z powodu ASF
KE przygotowuje pozytywną decyzję dotyczącą wypłacenia rekompensat za straty poniesione ze względu na wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń - poinformował 14 grudnia wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Jak mówił w środę Bogucki na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa będzie to dotyczyło strat poniesionych do końca listopada br. Stawki dopłat będą zróżnicowane w zależności od wagi tucznika. Przewiduje się dopłatę do skupu tuczników o wadze żywej do 120 kg - 1 zł/kg, dla "przerośniętych" tuczników na poziomie 2 zł do kg, a dla pozostałych (120-135 kg żywej wagi) - 1,5 zł/kg.


Unijne rekompensaty mają wyrównać straty w hodowli trzody z powodu niższych cen skupu płaconych rolnikom przez zakłady przetwórcze.


Resort rolnictwa stara się także uzyskać z Brukseli środki dla rolników w zamian za zaprzestanie produkcji trzody. W tej sprawie KE jeszcze nie podjęła decyzji - poinformował wiceminister.


Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał, że w związku z ASF rząd przyjął w ostatnich tygodniach wiele nowych rozwiązań odnoszących się do kwestii zwalczania tej choroby. M.in. zwiększona została kontrola organów Inspekcji Weterynaryjnej i wprowadzono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla świń z terenu całego kraju. Rolnicy w krótkim czasie muszą zgłaszać wszystkie zmiany w stadzie do systemu identyfikacji zwierząt (IRZ). Są też przepisy zaostrzające bioasekurację oraz program ograniczenia populacji dzików.


"O ile dane statystyczne pokazują spadek ilości zarówno wśród świń i loch, to dane handlowe pokazują znacznie lepszą sytuację, bo w 2016 r. wyniki za 10 miesięcy mówią, że sprzedaliśmy o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2015 r., a import zmniejszył się o 2 proc. Bilans więc poprawił się, ale stale jesteśmy importerem netto wieprzowiny" - powiedział Bogucki. Dodał, że głównie importujemy prosięta do dalszego odchowu.


Zaznaczył, że resort rolnictwa przyjął "Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych", w tym rynku wieprzowiny. Celem tego programu jest zapewnienie Polsce samowystarczalności tej produkcji.


Niektóre z działań, które mają pomóc odbudowie trzody chlewnej w Polsce zostały już przyjęte. M.in. dotyczy to ułatwień w dostępie do programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwiększona została kwota dofinansowania do inwestycji w gospodarstwach rolnych z 200 do 250 tys. euro. Takie wsparcie będą mogły otrzymać gospodarstwa, których powierzchnia nie przekracza 300 ha.


"Poinformowaliśmy KE jak chcemy wykorzystać tzw. pakiet lipcowy. Polska dostała 22 mln euro" - powiedział Bogucki. Wśród trzech działań, które zaproponowaliśmy są dwa dotyczące produkcji świń. "Chcemy wspomóc gospodarstwa, które będą inwestować w wymianę ("remont") stada loch. W tym zakresie gospodarstwa, które posiadają od 10-do 200 loch będą mogły z takiej dotacji skorzystać" - dodał.


Podkreślił, że program pomocy dotyczy tylko gospodarstw o małej produkcji świń. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup loszek i knurków hodowlanych. Warunkiem jest jedna, by w wyniku takiego zakupu nie doszło do zwiększenia produkcji.


Drugim działaniem będzie wyrównanie rolnikom, których gospodarstwa położone są na terenie z ograniczeniami, przyszłych strat w związku z ASF tj. po 1 grudnia br. Dodał, że resort zakłada, ze będzie to jedna stawka, wstępnie zostało przyjęte 1,5 zł od kg.


Rozporządzenie w tej sprawie jest przygotowywane i niebawem trafi do konsultacji społecznych.


PAP 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij