Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Koncentracja w mleku
Kolejna fuzja w sektorze spożywczym. Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.

Kolejne koncentracje w przemyśle spożywczym

 

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł spożywczy. Jednak, uwzgledniając wszystkie sektory gospodarki - z roku na rok maleje liczba zgłaszanych transakcji. W 2009 roku UOKiK 97 razy zezwolił na koncentracje przedsiębiorców, wydał jedną zgodę warunkową, a trzy razy sprzeciwił się planowanej transakcji

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej. W przeciwnym wypadku – decyduje o zakazie przeprowadzenia transakcji. Dopuszczalne jest również zezwolenie na koncentrację pod pewnymi warunkami. W 2009 roku UOKiK prowadził 144 sprawy w zakresie kontroli koncentracji. W 97 przypadkach wydana została decyzja zezwalająca na przeprowadzenie transakcji, w jednym zgoda warunkowa oraz trzy zakazy.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.
 W 2008 roku Urząd prowadził 197 spraw akceptując 153 transakcje. To więcej niż w ubiegłym roku Ponadto dwukrotnie została wydana zgoda warunkowa i ani razu UOKiK nie sprzeciwił się planowanej koncentracji. Cztery razy przedsiębiorcy zostali ukarani sankcją finansową – za niezgłoszenie zamiaru koncentracji oraz podanie nieprawdziwych informacji. Co ciekawe przed 2007 rokiem do Urzędu trafiało znacznie więcej wniosków o zgodę na koncentrację. Na taką sytuację miały między innymi wpływ przepisy, zgodnie z którymi zgłoszeniu do UOKiK podlegały transakcje przeprowadzane przez przedsiębiorców osiągających mniejsze obroty. Należy bowiem pamiętać, że dopiero od 2007 roku zgody Urzędu wymagają koncentracje, jeżeli łączny światowy obrót stron transakcji przekracza równowartość 1 mld euro lub 50 mln euro w Polsce.

 (źródło: UOKiK)

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij