Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Gospodarki o gospodarce na Europejskim Kongresie Gospodarczym
W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego od 31 maja do 2 czerwca 2010 r. odbyło się w Katowicach blisko 60 paneli dyskusyjnych. Blisko 700 panelistów reprezentujących świat polityki, biznesu i nauki omówi najważniejsze zagadnienia dotyczące m.in. konsekwencji kryzysu finansowego, pakietu klimatycznego, wspólnej polityki energetycznej UE oraz innowacyjności polskiej gospodarki.

- Ład gospodarczy to porządek, który pozwala ludziom rozwijać ich talenty oraz odnosić życiowe sukcesy. W jego budowaniu powinniśmy odwoływać się do sprawdzonych europejskich doświadczeń – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się 31 maja 2010 r. w Katowicach.

Wicepremier nawiązał do „cudu gospodarczego”, który stał się udziałem Niemiec w czasach rządów kanclerza Ludwiga Erharda. Ład gospodarczy oparto wówczas na czterech filarach: konkurencyjności, stabilności cen, pełnym zatrudnieniu i upowszechnieniu własności.

 – W Polsce stawiamy natomiast na aktywne społeczeństwo, innowacyjną gospodarkę, sprawne instytucje i lepsze regulacje – wyliczył minister gospodarki. Zdaniem wicepremiera Pawlaka, idea aktywnego społeczeństwa stanowi odzwierciedlenie charakteryzującej Polaków dynamiki, która sprawiła, że lepiej niż inne europejskie kraje poradziliśmy sobie z kryzysem gospodarczym. - Innowacyjność to z kolei klucz do tego, by Polska oraz cała Europa mogła osiągnąć sukces w nowej rzeczywistości – powiedział.

W opinii wiceszefa rządu innowacyjność powinna dotyczyć nie tylko sfery technologii, ale także organizacji pracy oraz lepszego przepływu wiedzy. – Z piątej swobody europejskiej – przepływu wiedzy – wyrasta nowa ekonomia myślenia – powiedział. – Dzięki niej można nie tylko zdobyć nowe doświadczenia, zachować swoje pomysły, ale także w interakcji z innymi stworzyć zupełnie nowe rozwiązania – wyjaśnił wicepremier Pawlak. Rozwojowi gospodarki służyć powinny, zdaniem ministra gospodarki, także sprawnie działające instytucje i przyjazna legislacja. – Większy nacisk należy położyć na transparentność i przejrzystość, a nie na kontrolę - podkreślił. - Takie podejście pozwoli Polsce efektywnie wykorzystywać szanse, które stwarza współczesna Europa - dodał.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, Polska powinien być liderem zmian gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej, a swoją uwagę podczas Prezydencji UE w 2011 r. skierować na rozwój Partnerstwa Wschodniego. - Jesteśmy jednym z największych krajów w regionie, który zamieszkuje ponad 160 mln ludzi. Jest to potencjał, który powinniśmy twórczo zagospodarować - przypomniał.

Także w opinii przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka Partnerstwo Wschodnie powinno być jednym z priorytetów polskiej Prezydencji. Według niego konieczne będzie także wypracowanie takiej reguły finansowania regionów, która pozwoli zachować ich konkurencyjność. Polska powinna jego zdaniem skoncentrować się także na rozwijaniu wspólnego rynku oraz budowaniu unijnej wspólnoty energetycznej.

Integracji sektora energii w Europie Środkowo-Wschodniej służyć ma także inicjatywa Central Europe Energy Partners (CEEP). Stowarzyszenie, w którego obradach udział wziął wicepremier Pawlak, będzie zajmować się podnoszonymi na forum UE sprawami bezpieczeństwa energetycznego, dostaw surowców, budowy konektorów i mostów energetycznych. - Bardzo ważne jest, abyśmy mieli w regionie mocną reprezentację środowiska biznesu w tym sektorze – powiedział wicepremier. - Dzięki członkostwu w takich organizacjach, będziemy mogli oceniać polityczne inicjatywy z perspektywy realiów przemysłowych i gospodarczych – wyjaśnił. Założycielami CEEP są Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Grupa Lotos, Energia, Jastrzębska Spółka Węglowa i Kulczyk Invesments.

(MG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij