HOME PODSTAWOWE INFORMACJE BEZPIECZEŃSTWO KONSUMENTA PRZEPISY FAKTY I MITY AROMATY SUBSTANCJE SŁODZĄCE  
START AROMATY SUBSTANCJE NIEPOŻĄDANE WYMIENIONE W ANEKSIE III. ARTYKUŁ 6 Podejście według "najważniejszego znaczenia"
AROMATY
Podejście według "najważniejszego znaczenia"

 

Art. 6 ust. 2 - 2. Bez uszczerbku dla rozporządzenia (WE) nr 110/2008 najwyższy dopuszczalny poziom zawartości niektórych substancji naturalnie występujących w środkach aromatyzujących lub w składnikach żywności o właściwościach aromatyzujących nie może zostać przekroczony w wieloskładnikowych środkach spożywczych wymienionych w załączniku III część B w wyniku użycia w i na środkach spożywczych środków aromatyzujących lub składników żywności o właściwościach aromatyzujących. Najwyższy dopuszczalny poziom substancji wymienionych w załączniku III ma zastosowanie do środków spożywczych w formie, w której są wprowadzane do obrotu, chyba że określono inaczej.

W drodze odstępstwa od tej zasady w przypadku środków spożywczych suszonych lub zagęszczonych, których konsystencję należy zmienić przez dodanie do nich wody, najwyższy dopuszczalny poziom ma zastosowanie do środków spożywczych o konsystencji zmienionej zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, przy czym uwzględnia się minimalny współczynnik rozcieńczenia.

 

Aneks III Część B ustala maksymalne dopuszczalne poziomy dla określonych substancji występujących naturalnie w środkach aromatyzujących lub w składnikach żywności o właściwościach aromatyzujących, których nie wolno przekroczyć w określonych gotowych środkach spożywczych, zawierających te środki aromatyzujące i/lub składniki żywności o właściwościach aromatyzujących. Kategorie żywności nie odpowiadają kategoriom ustalonym w Rozporządzeniu o dodatkach do żywności, tzn. "napoje bezalkoholowe" nie obejmują naparów ziołowych i owocowych ani herbaty.

 

Limity mają zastosowanie:

·       Według substancji;

·       Dla pewnych wymienionych wieloskładnikowych środków spożywczych w formie oferowanej w sprzedaży, chyba że zaznaczono inaczej - obecność tych substancji nie jest limitowana dla ogółu żywności, lecz dla wymienionych środków spożywczych, które uznaje się za "posiadające najważniejsze znaczenie" w diecie jako potencjalne źródło spożycia tych substancji;

·       Dla żywności, w której zastosowano środki aromatyzujące i/lub składniki żywności o właściwościach aromatyzujących è stosowanie środków aromatyzujących lub składników żywności o właściwościach aromatyzujących w środkach spożywczych posiadających "najważniejsze znaczenie" nie może prowadzić do przekroczenia limitów ustalonych w tym samym Aneksie.

 

Przykład: obecność kumaryny nie może być wyższa niż:

- 50mg/kg - w tradycyjnych lub sezonowych wyrobach piekarniczych, na których etykiecie wymieniony jest cynamon;

20mg/kg - w płatkach śniadaniowych, w tym muesli;

- 15mg/kg - w pieczywie cukierniczym i wyrobach ciastkarskich z wyjątkiem tradycyjnych lub sezonowych wyrobów piekarniczych, na których etykiecie wymieniony jest cynamon;

- 5mg/kg - w deserach.

 

·       Dla innych niż wymienione w Załączniku III Części B środków spożywczych nie ustalono limitów jako takich, natomiast mają zastosowanie przepisy ogólnego prawa o żywności.

 

 

Rozmiar: 541 bajtów
CMS by - WEB interface
Poleć stronę Drukuj Mapa Serwisu Na górę
   
2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrzeżone
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij