tu jesteś > Kalkulatory > Kalkulator GDA
Dodatkowe informacje
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa

Telefon:  +48 22 830 70 55
Telefon/fax:  +48 22 830 70 56
E-mail:   biuro@pfpz.pl
Kalkulator GDA

Na opakowaniach produktów żywnościowych można znaleźć wiele użytecznych informacji żywieniowych, które mogą być wykorzystane przy układaniu zbilansowanej diety. Oznakowanie GDA stanowi uzupełnienie tych informacji.

Oznaczenia GDA informują o tym, jakie ilości poszczególnych składników odżywczych są zawarte w produkcie, który Państwo spożywają. Dodatkowo ilości te są podane w procentach, które odnoszą się do wartości referencyjnych Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) poszczególnych składników. Referencyjne wartości Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) są to wartości ustalone w oparciu o zalecenia żywieniowe dla wartości energetycznej (kcal) i podstawowych składników odżywczych: białka, węglowodanów ogółem, cukrów, tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz sodu (równoważnika soli).

Dzięki oznaczeniom GDA w szybki i łatwy sposób można zapoznać się z zawartością tych składników, tak ważnych dla zdrowia każdego z nas. Macie Państwo również możliwość bezpośredniego kontrolowania ilości spożywanych w produktach  cukrów,  tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, soli oraz wartości energetycznej (kcal). Jest to tym łatwiejsze, że wartości GDA na opakowaniach podawane są w przeliczeniu na porcję produktu.

Kalkulator wartości odżywczej GDA ułatwi Państwu podejmowanie bardziej świadomych decyzji na temat tego, co Państwo spożywacie. Skorzystajcie Państwo z niego i spróbujcie zaplanować zbilansowany jadłospis na cały dzień.

 Kalkulator wartości odżywczej GDA działa w oparciu o wartości referencyjne Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA), które zostały ustalone dla przeciętnej zdrowej dorosłej osoby o prawidłowej wadze i przeciętnym poziomie aktywności fizycznej. Państwa GDA może się różnić od tych wartości w zależności od Państwa wieku, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia, itd. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat Państwa zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, skontaktujcie się Państwo z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym.

Pamiętajcie Państwo również o tym, żeby nie przekraczać wartości GDA ustanowionych dla tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, cukru i soli. Państwa całodzienna dieta nie musi pokrywać GDA na te składniki w całości.

Oblicz GDA dla produktu żywnościowego - przejdź do kalkulatora

Zaplanuj zbilansowany jadłospis na cały dzień w oparciu o wartości GDA - przejdź do kalkulatora

 

Organizator           Patroni honorowi
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców     Główny Inspektorat Sanitarny     Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych     Agencja Rynku Rolnego     Federacja Konsumentów
powered by WEB interface 2005 - 2021 © PFPŻ, Wszystkie prawa zastrzeżone

Strona sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij