Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Akademia PFPŻ ZP - jakość i bezpieczeństwo żywności
Przedstawicieli działów ds. jakości oraz legislacji firm przetwórstwa żywnościowego w Polsce, przedstawicieli uczelni, firm związanych z jakością i bezpieczeństwem żywności oraz przedstawicieli mediów branżowych, spotkało się w dniach 18 - 20 kwietnia br. na akademii szkoleniowej Polskiej Federacji Producentów Żywności w Serocku.
Patronat Honorowy nad akademią objął Główny Inspektorat Sanitarny.


Polskim rynkiem żywności wstrząsnęły ostatnio dwie afery: „solna” i „jajeczna”, w poważnym stopniu podważając zaufanie do producentów żywności i samych produktów spożywczych, i to produktów oferowanych przez niemal wszystkie branże, ponieważ zarówno sól jak i proszek jajeczny są szeroko wykorzystywane w przetwórstwie żywności. Otwierając konferencję, Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców słusznie zauważył, że wywołane tymi aferami szkody uderzają w ponad 30 tysięcy firm spożywczych, z których przytłaczająca większość skrupulatnie przestrzega prawa dotyczącego bezpieczeństwa żywności. Stwierdził także, że ryzyko wybuchu kolejnych afer powinno być ograniczone za sprawą doskonalenia sytemu kontroli, co postuluje od dawna PFPŻ ZP. Nadal kontrolę nad bezpieczeństwem i jakością żywności sprawuje u nas aż 5 urzędowych inspekcji, podczas gdy w większości krajów jest to jeden urząd o precyzyjnie określonych kompetencjach, randze i ułatwionej komunikacji z innymi organami państwa. W Polsce nadal ma miejsce zdecydowany nadmiar kontroli, realizowany przez kilka inspekcji, które, ponadto, w wyniku tzw. depionizacji często podlegają terenowym władzom samorządowym. Jak wykazały ostatnie afery, taki system nie jest w stanie skutecznie zapobiegać ewidentnym przestępczym praktykom.



O potrzebie doskonalenia systemów kontroli w dziedzinie bezpieczeństwa żywności mówiła dr Eliza Konecka- Matyjek z Instytutu Żywności i Żywienia w prelekcji „Wymagania higieniczne w produkcji i obrocie żywnością - uregulowania prawne”. Przypomniała obowiązujące rozporządzenia podkreślając, że prawodawcy skupiają się obecnie nie tyle nad zmianą rozporządzeń z zakresu higieny obowiązujących producentów żywności, a właśnie na doskonaleniu systemów kontroli.


Kolejny wykład dr. E. Koneckiej-Matyjek poświęcony był zanieczyszczeniom mikrobiologicznym żywności. Głównym  zagrożeniem pozostaje skażenie Salmonellą (ponad 50% przypadków). Niepokoić może rosnący udział produktów piekarskich w powstawaniu ognisk zatruć wywołanych Salmonellą. Wg EFSA (European Food Safety Administration) w 2009 r. , w UE udział ten wynosił blisko 13,8%, a w 2010 r. 14,4%. Produkty piekarskie plasują się na drugim miejscu za jajecznymi (ok. 49%).


Z problemem zanieczyszczeń, nie tylko mikrobiologicznych, ściśle wiąże się sprawa identyfikalności w łańcuchu spożywczym, którą omawiał Dominik Lisiewski z Det Norske Veritas Business Assurance Poland Sp. z o.o. oraz sprawa przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym.


Dotyczącą tego zagadnienia ustawę przedstawił mec. Marek Tomasik z kancelarii SALANS.  Ten sam prelegent omówił także metody ochrony prawnej przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami reklamacyjnymi. Identyfikowalność w łańcuchu spożywczym ma kluczowe znacznie dla jakości i bezpieczeństwa żywności, czego również dowodzą ostatnio ujawnione afery. Warto jednak odnotować, że w ocenie niektórych zagranicznych ekspertów, w Polsce unijne rozporządzenia dotyczące tego zagadnienia są „nadinterpretowane”, w wielu krajach UE identyfikowalność na poziomie zakładu nie jest obligatoryjna.


Zmiany dotyczące stosowania aromatów i stan prac nad opracowaniem wspólnotowego wykazu substancji aromatycznych przedstawiła Joanna Gajda -Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.


Możliwości stosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym omawiała dr Ewa Jakubczyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

 

Szczególnie ważny był wykład dr. Inż. Krzysztofa Skierkowskiego z Kraft Foods Polska S.A. „Akrylamid - praktyczne zalecenia dla przemysłu spożywczego”. K. Skierkowski przytacza liczne wyniki badań nad wpływem akrylamidu - związku występującego „od zawsze” w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w chlebie, ciastkach, chipsach, płatkach śniadaniowych, frytkach - na stan zdrowia konsumentów. Z badań amerykańskich wynika, że nie ma dowodów na rakotwórcze działanie aktylamidu w organizmach ludzkich w dawkach występujących zwykle w żywności. Tym niemniej, eksperci zalecają zmniejszenie jego zawartości w produktach spożywczych. W 2011 r. Komisja Europejska przyjęła wskaźnikowe poziomy zawartości akrylamidu w określonych produktach. I tak, w chlebie zawartość ta nie powinna przekraczać 150 µm/kg, a w pieczywie cukierniczym  500 µm/kg. Kłopot w tym, że żadna z dostępnych technologii nie umożliwia  radykalnego ograniczenia poziomu akrylamidu, bez niekorzystnego wpływu na  smak, teksturę i barwę produktu. Istnieją jednak metody pozwalające na obniżenie tej zawartości wdrażane przez przemysł spożywczy. Prelegent przedstawił 36 zalecanych narzędzi  ograniczenia poziomu akrylamidu w wybranych produktach spożywczych w ramach tzw. Akrylamide Toolbox 2011.


Zanieczyszczeniom rolniczym żywności (toksyny T2, i HT2, alkaloidy, ochratoksyna A, aflatoksyny) poświęcony był wykład dr. Jacka Postupskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, a o zanieczyszczeniach metalami oraz związkami powstającymi w trakcie procesu produkcji żywności mówiła dr Maria Wojciechowska- Mazurek z NIZP-PZH.


Sprawom własności przemysłowej w branży spożywczej poświęcił swój wykład mec. Bartłomiej Kochlewski z kancelarii patentowej Patpol, prace na poziomie UE dotyczące zmiany przepisów o żywności specjalnego przeznaczenia  żywieniowego omówiła prof. Katarzyna Stoś z Instytutu Żywności i Żywienia.

 

 

Partnerzy Strategiczni PFPZ ZP:

 

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Det Norske Verits  Bussiness Assurance Poland Sp. z o. o.
  • Stigen Sp. z o.o.
  • Paccor Sp. z o.o.
  • Patpol Kancelaria Patentowa Sp. z o.o.
  • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o.o.
  • Mercedes – Bezn Polska Sp. z o.o.
  • Kancelaria SALANS

          
Partner PFPZ ZP:

 

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Patroni konferencji PFPZ ZP:

 

  • Krajowa Unia Producentów Soku
  • Związek Polskie Mięso
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP



Galeria zdjęć:


P1020492zmni


P1020481_zmnie
P1020484_zmnh
P1020489+zmni

P1020496_zmniejsz

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij