Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pierwsze oznaki korekty cen na rynku przetworów mleczarskich w Polsce
Na krajowym rynku zbytu przetworów mleczarskich, po wzrostach notowanych nieprzerwanie od kwietnia br., w sierpniu zaobserwowano pierwsze oznaki korekty cen sprzedaży większości stałych przetworów towarowych - mleka w proszku, mleka zagęszczonego oraz wybranych serów dojrzewających - informują analitycy Banku BGŻ.

W drugim tygodniu bieżącego miesiąca potaniały także artykuły płynne, za wyjątkiem mleka spożywczego, którego ceny zwiększyły się od 0,2 do 0,5 proc. w relacji tygodniowej.

W dalszym ciągu utrzymują się natomiast wzrostowe tendencje cen skupu. W lipcu br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 102,59 PLN/hl, tj. więcej o 0,5 proc. w relacji miesięcznej oraz o prawie 20 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Podwyżki były konsekwencją wciąż dobrej sytuacji na rynku zbytu przetworów mleczarskich, podtrzymywanej w ostatnich miesiącach przez osłabienie złotego, co zwiększało wpływy z eksportu nawet przy obniżce cen na rynkach światowych. Biorąc pod uwagę spadek wolumenu skupu w Polsce oraz czynniki sezonowe, w kolejnych miesiącach prawdopodobne są dalsze, niewielkie wzrosty cen, mimo, iż obecnie utrzymują się one na relatywnie wysokim poziomie -- wyższym o około 10 proc. wobec średniej z ostatnich 5 lat.

Niezmiennie mamy do czynienia natomiast z ich dużym zróżnicowaniem regionalnym. Najwyższe ceny notowane są obecnie w województwie podlaskim, gdzie w lipcu br. mleczarnie płaciły przeciętnie 109,40 PLN/hl mleka, tj. o ponad 25 proc. więcej, niż w województwie podkarpackim, charakteryzującym się najniższymi cenami. Po cenach wyższych, niż średnia krajowa surowiec skupowano w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz opolskim.

Według najnowszych prognoz USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa), ze względu na istotny przyrost wydajności krów, produkcja mleka w Stanach Zjednoczonych w 2010 r. zwiększy się o 1,0 proc. w relacji rocznej i o 1,3 proc. w kolejnym, 2011 roku. Przyczyni się to m.in. do odbudowy amerykańskiego eksportu, który załamał się w ubiegłym roku. USDA przewiduje, iż w br. sprzedaż artykułów mleczarskich na rynki zagraniczne wzrośnie o ponad 50 proc. w relacji rocznej. Biorąc pod uwagę pierwsze szacunki wskazujące na zwiększenie produkcji mleka w nowym sezonie w Nowej Zelandii, a co za tym idzie wzrost konkurencji na rynku globalnym, w 2011 r. eksport ze strony USA może się obniżyć.

Stopniowa odbudowa podaży mleka już w lipcu br. przełożyła się na spadki światowych cen przetworów mleczarskich. Niemniej, w połowie sierpnia tendencje te uległy wyhamowaniu, a ceny masła oraz OMP nawet nieznacznie wzrosły, do odpowiednio 3800-4300 USD/t i 2800-3200 USD/t.

Utrzymuje się duże zróżnicowanie regionalne cen.

(Źródło:Bank Gospodarki Żywnościowej, www.portalspozywczy.pl)

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij