Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Duży wzrost eksportu mleczarskiego z Polski do Rosji w I poł. br.
Wartość polskiego handlu zagranicznego artykułami mleczarskimi wzrosła o blisko ¼ tak w eksporcie (do 564,3 mln euro), jak i w imporcie (do 157,3 mln euro). W strukturze geograficznej nie zaszły większe zmiany poza wzrostem roli Rosji jako odbiorcy nabiału - informuje FAMMU/FAPA.

Czołową rolę utrzymała Unia Europejska, na którą przypadło 80% wywozu (451,5 mln euro) - o 1/5 więcej niż rok wcześniej. Inaczej niż w poprzednich latach, tym razem dynamiczniej zwiększał się wywóz do państw dawnej Piętnastki (+25%) aniżeli do nowych państw członkowskich (NPCz) - +12%; przez to udział tych ostatnich w wartości wywozu zmalał z niemal 32% do ponad 28%.

Warto zwrócić uwagę na ponadtrzykrotny wzrost wartości sprzedaży do państw WNP - do blisko 38 mln euro; ich udział zwiększył się z niespełna 3% do prawie 7%. Wzrost eksportu do państw rozwijających się był nieco wyższy od przeciętnej. Dla odmiany, zmniejszała się i tak niewielka sprzedaż do państw kandydujących do UE, krajów NAFTA i EFTA.

Najważniejsi importerzy polskich produktów mleczarskich odnotowali słabszą dynamikę wzrostu zakupów (Niemcy i Czechy po 14%, Włochy +12%), w tym sprzedaż na Węgry (a także do Hiszpanii) była nawet nieznacznie mniejsza niż rok wcześniej.

Tym samym zmalała nieznacznie rola, jaką te kierunki odgrywają w eksporcie mleczarskim z Polski. Zrekompensowały to większe o niemal połowę dostawy do Holandii, a zwłaszcza ponadtrzykrotny wzrost wywozu do Rosji, która tym samym stała się szóstym rynkiem dla polskiego nabiału.

Unia Europejska pozostała niemal wyłącznym dostawcą nabiału do Polski (udział 99,6%); na państwa Piętnastki przypadło blisko 84% (131,4 mln euro), a na NPCz - ponad 16% wartości importu (131,4 mln euro); przywóz z nowych krajów UE był jednak o niemal połowę większy niż w I połowie 2009 roku (wobec 21% dynamiki wzrost z UE-15). Kompletnie zamarł przywóz z krajów WNP, żadnego nabiału nie sprowadzano też z państw kandydujących do UE. Niemcy pozostały dominującym dostawcą produktów mleczarskich do Polski, choć wskutek słabej dynamiki (7%) ich udział zmalał z 55% do 48%.

Ponaddwuipółkrotnie wzrosły natomiast zakupy w Holandii, która stała się drugim dostawcą nabiału do Polski. Dwa razy większy był też przywóz z Irlandii, natomiast jedynym w miarę istotnym krajem, z którego sprowadzono produkty mleczarskie o wartości mniejszej niż przed rokiem, była Austria (-8%). Do grona dostawców nabiału dołączyła Łotwa, chociaż wartość była niewielka (niespełna 2 mln euro). Spoza UE pewne ilości przetworów mlecznych sprowadzano ponadto z Nowej Zelandii (0,32 mln euro) i Szwajcarii (0,23 mln euro).
(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij