Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE za upadłością banków przy zapewnieniu ochrony ich klientów
Komisja Europejska przedstawiła w środę zarys nowych ram zarządzania kryzysowego w instytucjach finansowych, opierając się na zasadzie, że żaden bank nie jest zbyt duży, by upaść. To banki - a nie podatnicy - mają w przyszłości ponosić koszty kryzysów finansowych.

To kolejna z inicjatyw KE, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i uzdrowić zasady funkcjonowania systemu finansowego, a także odbudować zaufanie do instytucji finansowych. Chodzi o to, by rządy nie stawały już przed takim wyborem jak w kryzysie: pozwolić na niekontrolowany upadek banku, co wywoła efekt domina i będzie katastrofą dla całego systemu, czy też ratować go zastrzykiem z budżetu w wysokości wielu miliardów euro. KE szacuje, że w sumie antykryzysowa pomoc na wsparcie banków wyniosła w UE 13 proc. PKB.

"Jestem całkowicie zdeterminowany, by zrobić wszystko, żeby podatnicy nie musieli płacić za banki. To banki mają ponosić koszty strat, za które są odpowiedzialne" - oświadczył unijny komisarz ds. usług finansowych Michel Barnier na konferencji prasowej.

Wskazał, że ratowanie europejskich banków miało gigantyczną skalę i spowodowało zadłużenie, "za które teraz płacą obywatele i za które będą płacić przyszłe pokolenia".

"To niemoralne, niesprawiedliwe i rujnujące naszą gospodarkę" - dodał Barnier.

Obecnie praktycznie brak przepisów określających działania, jakie powinny podjąć władze w przypadku kryzysu bankowego. Brak też uregulowań unijnych umożliwiających radzenie sobie z transgranicznymi skutkami upadku wielkich instytucji ponadnarodowych. Zdaniem KE, to prowadziło do nadużyć i beztroski, banki miały bowiem świadomość, że nie ma alternatywy dla rządowych operacji ratunkowych. Teraz mają ponosić odpowiedzialność np. za chybione inwestycje na wielką skalę.

"W przyszłości banki nadal będą napotykać trudności. Mogą nawet upadać i należy im na to pozwolić, ale musimy dopilnować, aby ich upadek nie zagrażał stabilności całego systemu finansowego" - podkreślił komisarz.

KE ujawnia założenia nowych ram regulacyjnych. Banki czy firmy inwestycyjne będą miały obowiązek posiadać plany naprawcze w przypadku różnych scenariuszy kryzysowych, a nawet rodzaj "testamentu" na wypadek problemów z niewypłacalnością, gdzie opiszą, jak ich działalność może być w kontrolowany sposób zakończona lub przejęta przez inne instytucje.

Gdy problemy już wystąpią, ale nie będą jeszcze bardzo poważne, krajowe organy nadzorcze mają mieć prawo np. nakazać wymianę zarządu banku albo pozbycie się części aktywów, które stanowią zagrożenie dla jego stabilności finansowej.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij