Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Początek 2011 r. przyniósł dalsze wzrosty cen zbóż. Rolnicy nie sprzedają ziarna
Główną przyczyną zwyżki cen jest utrzymująca się niska rynkowa podaż ziarna. Rolnicy nie kwapią się bowiem ze sprzedażą zbóż - trwające obecnie wypłaty środków w ramach płatności bezpośrednich za 2010 rok, bardzo wysokie ceny ziarna na giełdach europejskich oraz duże zapotrzebowanie na ziarno powodują, iż nie odczuwają oni presji na sprzedaż zmagazynowanego ziarna czekając na jeszcze wyższe ceny. W chwili obecnej, znacznie łatwiej kupić ziarno od firm handlowych.

Pojawiają się jednak sygnały, iż handel zbożem może nieco przybrać na sile po 10 stycznia, przy założeniu sprzyjających warunków pogodowych. Niektórzy rolnicy mogą bowiem zdecydować się na sprzedaż części zmagazynowanego ziarna po niewątpliwie bardzo atrakcyjnych cenach.

Obecnie, w zależności od regionu kraju realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 850-920 PLN/t wobec 820-870 PLN/t przed tygodniem. Realne ceny pszenżyta kształtują się od 750 PLN/t do 800 PLN/t, a żyta paszowego - 740-770 PLN/t. Ceny jęczmienia obecnie wynoszą 730-780 PLN/t. Z kolei, ceny skupu ziarna kukurydzy wynoszą 850-900 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Bardzo wysokie są także ceny pszenicy konsumpcyjnej, które w zależności od regionu kraju  parametrów jakościowych ziarna kształtują w się obecnie na poziomie 920-980 PLN/t.

Coraz częściej pojawiają się jednak oferty sprzedaży wysokojakościowej pszenicy po 1000 PLN/t. Ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się na poziomie 780-800 PLN/t. Na rynku od dłuższego czasu brakuje ziarna konsumpcyjnego o wysokich parametrach jakościowych.

(Źródło: Izba Zbożowo - Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij