Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Najszybszy spadek cen trzody od wielu miesięcy
Według najnowszych oficjalnych danych MRiRW w ostatnim tygodniu stycznia (24-30.01) trzoda chlewna była najtańsza od 37 tygodni, czyli od końca kwietnia 2010 roku. Przeciętna cena za kilogram żywca w skupie wyniosła w opisywanym tygodniu 3,56 PLN - podają analitycy BGŻ.

Przez cały styczeń trzoda bardzo mocno taniała. Pomiędzy ostatnim tygodniem grudnia ub.r. a ostatnim tygodniem stycznia cena obniżyła się o 0,50 PLN/kg. Był to najszybszy spadek cen trzody od 15 miesięcy. Przyczyn tego spadku było kilka. Oprócz tego, że co roku w styczniu trzoda tanieje, tym razem nałożyły się na to skutki problemów z dioksynami w Niemczech oraz umocnienie się złotego wobec euro.

Biorąc dodatkowo pod uwagę drogie pasze, sytuacja producentów trzody chlewnej jest obecnie bardzo trudna. Jednak można oczekiwać, że już wkrótce opłacalność powinna się trochę poprawić. Jednym z powodów jest sezonowość na tym rynku. Najczęściej w lutym trzoda chlewna zaczyna drożeć. Przeciętnie w ostatnich ośmiu latach pomiędzy początkiem lutego a połową marca trzoda drożała o 0,25 PLN/kg.

Tym razem wzrost może być większy, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tym razem ceny spadły bardziej niż normalnie za sprawą afery dioksynowej. Gdy konsumenci ponownie zaufają, że produkowana żywność jest bezpieczna, a kraje, które wprowadziły ograniczenia w handlu, wycofają się z nich, sytuacja może powrócić do normalności, co będzie oznaczało wzrost cen.

Po drugie, Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Oznacza to, że część mięsa będzie czasowo wycofana z rynku. Trudno ocenić, jak duży i trwały będzie realny wpływ tego mechanizmu na rynek, ale na pewno nastroje na rynku poprawiły się.

Dlatego oceniamy, że w połowie marca przeciętna cena w przeliczeniu na kilogram żywca w zakładach monitorowanych przez MRiRW może znów przekroczyć próg 4,00 PLN, co będzie oznaczało duży wzrost o 0,44 PLN w stosunku do ceny z końca stycznia.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij