Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polagra 2011 już otwarta
Prezydent RP Bronisław Komorowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, prezes Zarządu MTP Andrzej Byrt, a także goszczący dziś w Poznaniu komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej Dacian Ciolos otworzyli dziś największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi branży rolno-spożywczej.

Tegoroczna 26. już edycja Polagry zajmie niemal cały teren wystawienniczy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Składa się na nią sześć wydarzeń: targi POLAGRA-FOOD obejmujące wyroby spożywcze, GASTRO TRENDY dotyczące gastronomii, POLAGRA-TECH maszyn i technologii spożywczych, PAKFOOD opakowań dla przemysłu spożywczego, SMAKI REGIONÓW promujące produkty regionalne oraz XXV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi honorowym patronatem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki. Na zaproszenie ministra Sawickiego do Poznania przyjechali dziś również przedstawiciele europejskich resortów rolnictwa.


Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia podkreślił, że w obszarze polskiego rolnictwa dzieje się dobrze, a na targach Polagra realizowana jest jedna, główna myśl - pokazać i wypromować naszą dobrą żywność i ułatwić kontakty szeroko pojętej branży rolno-spożywczej.

Rolnictwo to ważny sektor polskiej gospodarki. Musimy podkreślać jego znaczenie dla rozwoju Polski i szans, jakie rolnictwo daje innym branżom. W tym obszarze dzieje się dobrze, mamy dodatni bilans handlowy artykułami rolno - spożywczymi – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent nawiązując do rocznicy zamachu na World Trade Center z 11 września 2001r. powiedział, że to co się wtedy stało, było zagrożeniem dla naszej wolności, w tym także wolności gospodarczej.

Polagra w jakiejś mierze jest dowodem zwycięstwa nad tymi siłami, które wtedy chciały naszą wolność ograniczać – powiedział prezydent Komorowski.

Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu podkreślał, że zależy nam na tym, by ciągle przekonywać konsumentów, że produkcja zdrowej i smacznej żywności jest w Polsce wypełniana na 100 procent.

Tej prezentacji i promocji, jak również przedstawieniu warunków wytwarzania i dystrybucji żywności służą obecne targi – powiedział minister podczas uroczystości otwarcia i dodał, że tegoroczne targi Polagra odbywają się roku jubileuszowym, w którym Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą swoje 90. lecie. Minister nawiązał do debaty na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

Przed nami wyzwania przyszłości, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe - ilościowe i jakościowe oraz nowa wspólna europejska polityka rolna. Po siedmiu latach obecności w UE nasze rolnictwo dobrze wykorzystuje europejskie środki i pokazało, że potrafi się zmienić. Będziemy je dalej rozwijali, szanując tradycyjnie środowisko - powiedział minister.

Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacjan Ciolos powiedział, że jest pełen podziwu dla zmian jakie obserwuje w polskim rolnictwie. Chwalił dobre wykorzystanie szans, jakie daje Wspólna Polityka Rolna. Zaznaczył też, że niedługo zaprezentowane będą nowe założenia tej polityki, które dadzą kolejne szanse na rozwój.

Polskie rolnictwo, polska aktywność w negocjacjach są inspirujące i potrzebne Unii Europejskiej – podkreślił komisarz.

Minister Sawicki wziął dziś także udział w polsko-rosyjskim forum MSP branży rolno-spożywczej, które odbywa się w ramach targów POLAGRA-FOOD pod patronatem prezydentów Polski i Rosji. Forum zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości branży rolno-spożywczej. Dziś rozpoczęło się ono konferencją pt. „Warunki rozwoju MSP w sektorze przetwórstwa żywności – doświadczenia polskie i rosyjskie”. Polscy i rosyjscy eksperci przedstawiali kierunki i możliwości rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w sektorze rolno-spożywczym w Polsce i Rosji. Wiele miejsca poświęcono problematyce jakości żywności. Omówiono także praktyczne aspekty prowadzenia wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi.

Wierzę, że dzisiejsze spotkanie, które odbywa się z inicjatywy dwóch prezydentów Federacji Rosyjskiej i Polski będzie okazją do przedstawienia wzajemnych oczekiwań przedsiębiorców tak, by można było problemy rozwiązywać, a nie je mnożyć. Poznań to szczególne miejsce - gospodarny region, który stwarza warunki do dobrego dyskutowania o gospodarce i wymianie handlowej. Jestem przekonany, że po tej konferencji zostaną nawiązane korzystne kontrakty – powiedział minister Sawicki.

Drugi dzień forum poświęcony będzie indywidualnym spotkaniom biznesowy z rosyjskimi przedstawicielami branży rolno-spożywczej.

W godzinach porannych minister Marek Sawicki odbył rozmowy bilateralne z delegacją rosyjską, której przewodniczy zastępca ministra Federacji Rosyjskiej Aleksander Leonidowicz Czernogorow. Rosyjscy goście zostaną w Polsce do 13 września i odwiedzą m.in. Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą, gospodarstwo o profilu rolniczo - sadowniczym oraz zakład przetwórstwa rolno – spożywczego.

Minister Sawicki spotkał się dziś także z rolnikami, podczas obchodów jubileuszu 15. lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce i Wielkopolskiego Święta Wsi.

To jubileusz nas wszystkich, bo jesteśmy rolnikami. Piętnaście lat to już znaczący okres działalności. W 2012 roku jubileusz 150. lecia będzie obchodził Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Następny rok został już ogłoszony przez ONZ rokiem spółdzielczości. W Polsce zorganizowanie rolników jest niskie. Grup producenckich jest już ponad 900, ale to zbyt mało jeśli chcemy podołać konkurencji na światowych rynkach. Potrzeba nam większej integracji i współpracy w zakresie przetwarzania produktów i sprzedaży. 150 lat temu to właśnie Wielkopolska była matecznikiem polskiej spółdzielczości. Chciałbym, aby również dziś ponownie podjęła wysiłek w zakresie inicjowania takich działań. Jest to nam rolnikom bardzo potrzebne zaapelował minister Sawicki.

W godzinach południowych minister Sawicki otworzył Targi SMAKI REGIONÓW organizowane wspólnie ze Związkiem Województw RP.

Smak i zapach naszych, polskich produktów nie ma sobie równych na całym świecie. Chociaż pogoda nie zawsze nam sprzyja, my siejemy i zbieramy, i robimy to z poszanowaniem środowiska – klimatu i gleby. Chcę, aby cała Europa pokochała to co mamy najcenniejsze - dobrą, zdrową żywność wysokiej jakości. Będę zabiegał o to, aby przyszła WPR przeznaczyła więcej środków na wsparcie w zakresie przetwarzania produktów bezpośrednio w gospodarstwie oraz wspieranie ich sprzedaży na lokalnych rynkach. Nie ma potrzeby, aby produkty rolne krążyły po całym świecie a następnie w formie przetworzonej wracały do Polski. Można je tu wytworzyć, przerobić i sprzedać bezpośrednio polskiemu konsumentowi – powiedział Minister Sawicki.

W ramach ekspozycji SMAKI REGIONÓW prezentowana jest certyfikowana żywność ekologiczna, są tu także produkty regionalne oraz tradycyjne przygotowywane według starych, rodzinnych przepisów i procedur. Można tu znaleźć prawdziwe rarytasy: oscypki i redykołki, szlacheckie szynki i kiełbasy, świąteczne ciasta, konfitury i powidła oraz inne specjały charakterystyczne dla poszczególnych części Polski.

W targach Polagra bierze udział ponad 1200. wystawców z 25 państw. Swoją ofertę przedstawią tu oprócz Polski firmy z Austrii, Włoch, Słowenii, Czech, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Kanady, Bułgarii, Słowacji, Danii, Szwecji, Grecji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Chin, Sri Lanki i Meksyku. Prezentowanych jest tu ponad 100 nowych produktów. Są to zarówno produkty spożywcze, jak i nowoczesne technologie dla branży mięsnej, chłodniczej, klimatyzacyjnej, grzewczej, ogólnospożywczej oraz opakowań dla przemysłu spożywczego.

Obywająca się w tym roku wspólnie z targami Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to stały punkt w kalendarzu najbardziej liczących się wydarzeń branży hodowlanej w Polsce.

W tym roku zorganizowana została po raz 25. i obchodzi swoje jubileuszowe święto. To święto wszystkich hodowców. Dzięki ich wytrwałej pracy mamy dziś znakomite, liczące się w Europie wyniki – stwierdził minister Sawicki.

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych zgromadziła blisko 2000 okazów zwierząt niemal wszystkich ras gospodarskich i hodowlanych. Można tu podziwiać najlepsze okazy: koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek i kur, strusi, zwierząt futerkowych. Są tu także, pszczoły, ślimaki i ryby. Na jubileuszowej wystawie nie mogło zabraknąć zwierząt Polskich Ras Zachowawczych ras objętych programami ochrony prowadzonymi przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy.

Szerokiej i różnorodnej ekspozycji towarzyszy wiele międzynarodowych i branżowych wydarzeń; wystaw, konkursów, prelekcji, kongresów i warsztatów.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij