Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Relacja z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego
W dniach 26 i 28 maja miało miejsce kolejne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem europosła Czesława Siekierskiego.

Wśród omawianych punktów agendy znalazły się takie tematy jak:

·         Rosyjskie embargo i jego konsekwencji dla rynku owoców i warzyw. W opinii Komisji Europejskiej konieczne jest omówienie wyników, które przyniosły poszczególne środki podjęte dotychczas w związku z rosyjskim embargiem. Komisja uznaje fakt, że z powodu embarga ucierpiał sektor owoców i warzyw, ale również sektor mleczarski, produkcji jaj, drobiarski czy sektor trzody chlewnej.

·         Dialog ustrukturyzowany z komisarzem Hoganem, który stanowi szansę na przedyskutowanie bieżących problemów i różnych aspektów współpracy między komisjami oraz odpowiadającymi im Komisarzami.

 

Najczęściej podnoszoną kwestią było uproszczenie wspólnej polityki rolnej, które jest też głównym priorytetem prac obecnego komisarza ds. rolnictwa. Europosłowie wskazywali m.in. na potrzebę uelastycznienia podejście do wdrażania tzw. zazielenienia WPR w pierwszym roku jego obowiązywania i łagodnego stosowania kar wobec rolników, którzy nie dopełnili pewnych obowiązków z uwagi na niewiedzę czy błąd.


Kolejnym szeroko podnoszonym problemem była sytuacja na rynku mleka w UE po wprowadzeniu w embarga rosyjskiego w lecie ubiegłego roku oraz zniesieniu kwot mlecznych z końcem marca b.r. Członkowie Komisji Rolnictwa wskazywali na zniżkę cen na rynku mleka i wiążący się z tym spadek dochodów producentów mleka; wzywano do zniesienia kar za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowania lub przynajmniej przeznaczenia środków z kar za przekroczenie kwot na restrukturyzację i modernizację sektora mleczarskiej w UE. Wreszcie podnoszono potrzebę poszukiwania nowych rynków dla europejskiego mleczarstwa w związku z utratą rynku rosyjskiego. W odpowiedzi komisarz zaznaczył, że w jego opinii spadek cen mleka ma charakter okresowy, i że spodziewa się wzrostu cen o 1% w całym 2015 r. Nie odniósł się natomiast do kwestii umorzenia kar za przekroczenie kwot mlecznych, lecz z jego poprzednich wypowiedzi można wnioskować, że jest temu przeciwny. Odnosząc się do kwestii embarga rosyjskiego komisarz podkreślał swoje aktywne zaangażowanie na rzecz poszukiwaniu nowych rynków dla europejskich produktów mleczarskich, które jest zdaniem przynosi wymierne efekty. Zapowiedział również wzmocnienie Europejskiego Obserwatorium Rynku Mleka w celu zapewnienia bardziej aktualnych i szybszych informacji na temat sytuacji na rynku mleka, aby móc odpowiednio wcześnie reagować na powstające kryzysy.


Trzecim zasadniczym punktem debaty było TTIP i ewentualne zagrożenia dla europejskiego rolnictwa wiążące się z tą umową. Europosłowie tradycyjnie wyrażali obawy co do różnicy standardów w Europie i w USA, podkreślali potrzebę ochrony produktów wrażliwych i europejskich oznaczeń geograficznych oraz wzywali do zagwarantowania, że rolnictwo nie zostanie poświęcone w negocjacjach TTIP. W odpowiedzi komisarz Hogan zaznaczył, że kwestie rolne stanowią zaledwie 5% obszaru negocjacyjnego TTIP i jego zdaniem nie można od nich uzależniać całego porozumienia. 


Więcej w: Portalspożywczy.pl 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij