Komisja Europejska publikuje nowe kluczowe dokumenty dotyczące wdrożenia EUDR
Komisja Europejska opublikowała kilka kluczowych dokumentów związanych z wdrażaniem rozporządzenia EUDR. Dokumenty te obejmują:
1. Czwarta iteracja najczęściej zadawanych pytań
2. Zaktualizowane wytyczne Komisji
3. Projekt Aktu Delegowanego zmieniającego załącznik I do EUDR, dostępny online w ramach czterotygodniowego publicznego okresu zgłaszania opinii.
Nowe wytyczne KE wprowadzają dalsze uproszczenia i zmniejsza obciążenia administracyjne, aby ułatwić wdrożenie rozporządzenia UE w sprawie wylesiania.
Zaktualizowane wytyczne i FAQ zapewnią przedsiębiorstwom, organom państw członkowskich UE i krajom partnerskim dodatkowe uproszczone środki i wyjaśnienia dotyczące sposobu wykazania, że ich produkty nie powodują wylesiania. Oba dokumenty odzwierciedlają wkład państw członkowskich, krajów partnerskich, przedsiębiorstw i przemysłu. Zagwarantuje to również zharmonizowane wdrażanie prawa w całej UE.
W ramach nowych wytycznych KE wprowadziła szereg środków upraszczających, m.in.:
- Duże przedsiębiorstwa mogą ponownie wykorzystywać istniejące oświadczenia o zachowaniu należytej staranności, gdy towary, które wcześniej znajdowały się na rynku UE, są ponownie przywożone. Oznacza to, że w systemie informatycznym należy przekazywać mniej informacji;
- Upoważniony przedstawiciel może teraz złożyć oświadczenie o zachowaniu należytej staranności w imieniu członków grup przedsiębiorstw;
- Przedsiębiorstwa będą mogły składać oświadczenia o zachowaniu należytej staranności co roku zamiast w odniesieniu do każdej przesyłki lub partii wprowadzanej do obrotu w UE;
- Wyjaśnienie „upewnienia się”, że dochowano należytej staranności, tak aby duże przedsiębiorstwa działające na rynku niższego szczebla korzystały z uproszczonych obowiązków (obecnie zastosowanie ma minimalny obowiązek prawny polegający na gromadzeniu numerów referencyjnych oświadczenia o należytej staranności od swoich dostawców i wykorzystywaniu tych numerów referencyjnych do składania własnych oświadczeń w ramach DDS).
Oczekuje się, że wszystkie zaktualizowane środki znacznie ograniczą liczbę oświadczeń o zachowaniu należytej staranności, które przedsiębiorstwa muszą złożyć, odpowiadając na kluczowe żądania przemysłu. Celem tych uproszczeń w odniesieniu do oświadczeń o zachowaniu należytej staranności jest zapewnienie łatwego i skutecznego wprowadzania danych dla wszystkich użytkowników.
Wprowadzone uproszczenia zostaną dodatkowo uzupełnione aktem delegowanym, który zawiera dalsze wyjaśnienia i uproszczenia dotyczące zakresu EUDR, odpowiadając na wniosek zainteresowanych stron o wytyczne dotyczące konkretnych kategorii produktów.
Ponadto Komisja finalizuje obecnie krajowy system analizy porównawczej w drodze aktu wykonawczego. Zostanie ona przyjęta nie później niż 30 czerwca 2025 r. po dyskusjach z państwami członkowskimi.
Wszystkie te środki łącznie doprowadzą do szacowanego obecnie zmniejszenia o 30 % kosztów i obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw. Zapewni to proste, sprawiedliwe i racjonalne pod względem kosztów wdrożenie tego kluczowego aktu prawnego. EUDR przyniósł już pozytywne zmiany i działania w terenie w celu zwalczania wylesiania, zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej.
Więcej informacji na temat treści można znaleźć w komunikacie prasowym Komisji.