Problemy Amerykanów z eksportem mleczarskim do UE i ChinUnia Europejska wprowadza od grudnia przepis o tym, że mleko służące do przetwórstwa musi spełniać wymóg obecności maksymalnie 400 tys. komórek somatycznych w ml surowca już na szczeblu gospodarstwa. Dotychczas obowiązywała zasada, że próg ten musi być spełniony na poziomie zakładu przetwórczego. Zmiany zagrożą eksportowi mleczarskiemu z USA, gdzie obowiązuje zasada 750 tys. Komórek somatycznych w ml mleka.Przewodniczący amerykańskiej Krajowej Federacji Producentów Mleka Jerry Kozak skrytykował nowe przepisy, oskarżając UE o chęć zablokowania części eksportu nabiału do Unii Europejskiej.
Stwierdził on, że zaostrzenie normy jest naukowo nieuzasadnione, gdyż nie ma dowodów na szkodliwość dla zdrowia mleka o wyższej (dopuszczalnej w Stanach) zawartości komórek somatycznych. Poza tym nowe zasady naruszają reguły Światowej Organizacji Handlu WTO.
Wartość eksportu mleczarskiego z USA do UE wyniosła w ub. r. prawie 70 mln euro. Amerykanie mają też problemy z eksportem do Chin (roczna wartość prawie 170 mln euro). Na początku czerwca Pekin wstrzymał przywóz z USA artykułów mlecznych służących celom spożywczym, uzasadniając to niedostatecznymi świadectwami zdrowia dla tych wyrobów.
(Źródło: FAMMU/FAPA)
pełna lista aktualności
|