Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
oświadczenia żywieniowe i zdrowotne / wzbogacanie - wynik głosowania w Parlamencie Europejskim
16 maja 2006 Parlament Europejski przegłosował poprawki do projektu rozporządzenia w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych oraz do rozporządzenia w sprawie dodatku witamin i składników mineralnych.

Parlament znaczącą większością głosów przyjął w całości pakiet kompromisowy wypracowany podczas spotkań trójstronnych pomiędzy przedstawicielami Rady, Parlamentu i Komisji Europejskiej. W ten sposób uniknięto groźby odrzucenia projektu w ostatniej fazie procedury - akceptacji Rady UE.

PFPŻ, dostrzegając potrzebę kompromisu, ostatecznie poparła rozwiązania w zakresie profili żywieniowych. Zaznaczyć trzeba, że kompromis ten nie uwzględnia ważnego postulatu, który miał swoje odbicie w propozycji poprawek wypracowanych przez Komisję Środowiska w Parlamencie Europejskim - możliwości odstępstw od profili żywieniowych w zakresie więcej niż jednego składnika. Taka sytuacja może spowodować pogorszenie warunków funkcjonowania niektórych branż.

Należy oczekiwać, że rozporządzenie w przyjętej formie zostanie ostatecznie zaakceptowane przez Rade UE, co może nastąpić za ok. 3 miesiące. Tylko niektóre jego przepisy będą jednak obowiązywać bezpośrednio po ogłoszeniu. Z uwagi na fakt, iż akt ten obejmuje wiele produktów obecnych na rynku, zarówno fizycznie jako zapasy w magazynach, jak i w postaci rozpoznawanych, zarejestrowanych znaków firmowych, okresy przejściowe poprzedzające wejście w życie poszczególnych uregulowań wyniosą, od kilku miesięcy do wielu lat. Wcześniej jednak prowadzone będą prace nad opracowaniem załączników zawierających definicje oświadczeń oraz nad realizacją koncepcji profili żywieniowych.

Zgodnie z projektem, oświadczenia żywieniwe powinny być zgodne z  załącznikiem do rozporządzenia, który nie został zmodyfikowany w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej i jego dalsze losy nie są w dniu dzisiejszym jasne.

Projekt rozporządzenia wprowadza także system rejestracji oświadczeń o zmniejszeniu ryzyka zachorowania, które dotychczas nie były dozwolone w UE. Inne oświadczenia zdrowotne dotyczące konkretnych produktów będą wymagały notyfikowania Komisji Europejskiej. Powiązania poszczególnych skłądników żywności z efektami zdrowotnymi będą zawarte w drugim załączniku, który zostanie opracowany po wprowadzeniu rozporządzenia.

Istotną kwestię stanowią profile żywieniowe - ilości pewnych składników, powyżej których nie będzie można poza szczególnymi przypadkami stosować oświadczeń. Wyjątek stanowią oświadczenia żywieniowe, które będzie można stosowaćw sytuacji przekroczenia profilu w zakresie jednego składnika, o ile konsument zostanie o tym wyraźnie poinformowany.

>>> Informacja prasowa w sprawie głosowania w Parlamencie Europejskim nad propozycją rozporządzenia w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych

Parlament Europejski przyjął ponadto pakiet rozwiązań kompromisowych w zakresie rozporządzenia w sprawie dodatku do żywności witamin, składników mineralnych i niektórych innych substancji.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij