Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Obniżka VAT na żywność - spotkanie przedstawicieli PFPŻ w Ministerstwie Finansów
Kontynuując działania na rzecz obniżenia i ujednolicenia podatku VAT na produkty żywnościowe przetworzone (z 22% na 7%), przedstawiciele PFPŻ spotkali się z p. Hanną Majszczyk - dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów

Kontynuując działania na rzecz obniżenia i ujednolicenia podatku VAT na produkty żywnościowe przetworzone (z 22% na 7%), przedstawiciele PFPŻ spotkali się z p. Hanną Majszczyk - dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów.

Spotkanie miało na celu przedyskutowanie postulatów PFPŻ zawartych w stanowisku i potwierdzonych analizą ekonomiczną oraz opinią prof. Romana Urbana.

Przedstawiciele PFPŻ (J. Samosiuk, M. Przeździak, A. Gantner) opisali  podstawowe założenia stanowiska, podkreślając szkodliwość obecnych rozwiązań zarówno na poziomie konsumenckim, jak i dystrybucyjnym. Zwrócili uwagę, że obłożenie najwyższą stawką VAT produktów żywnościowych o wysokiej elastyczności popytu przy relatywnie niskim (w porównaniu z krajami sąsiednimi) poziomem ich spożycia, działa hamująco na rozwój poszczególnych branż, a co za tym idzie  uniemożliwia osiągnięcie większych dochodów skarbu Państwa związanych z ich działalnością.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wyrazili wątpliwość co do gotowości obniżenia cen przez producentów po ewentualnej redukcji stawki VAT. W odpowiedzi  przedstawiciele PFPŻ podkreślili fakt, że podstawą działania przemysłu żywnościowego jest dążenie do osiągnięcia jak największego poziomu obrotów, a marże w tym sektorze gospodarki należą do jednych z najniższych.  

Dyrektor  Majszczyk, zaznaczyła, że ministerstwo jest otwarte na postulaty PFPŻ, aczkolwiek uważa, że przedstawiona analiza wymaga uzupełnienia o aspekt poziomów spożycia wyszczególnionych w niej grup produktów, tak aby uzasadnić przedstawiony wzrost sprzedaży.

Uzgodniono, że po zapoznaniu się ministerstwa z uzupełnioną analizą dojdzie do ponownego spotkania.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij