Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wprowadzenie systemu znakowania GDA w Niemczech
W trakcie targów handlowych „Anuga”, które odbyły się w dniu 16 października br., niemiecki Federalny Minister ds. Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumenta - Horst Seehofer zaprezentował nowe wytyczne dotyczące znakowania wartością odżywczą.

Celem nowego systemu, według słów Ministra Seehofera, jest zapewnienie, aby informacje zawarte w znakowaniu były prawdziwe, łatwo zrozumiałe i możliwe do porównania.

“Chcemy dobrowolnych rozwiązań” - podkreślał Minister, wyjaśniając, że preferuje rozwiązania oparte na zasadzie partnerstwa z przemysłem, a nie rozwiązania legislacyjne.
W trakcie konferencji prasowej, Seehofer skrytykował ponadto system świateł drogowych („traffic-light”) jako zbyt uproszczony i niedokładny.   

Wytyczne dotyczące znakowania wartością odżywczą są częścią działań podjętych w ramach Narodowego Planu Działania pt. „Zapobieganie niedożywieniu, niskiej aktywności fizycznej, otyłości i związanych z nią chorób”. Zwiększenie czytelności, uzyskane dzięki wprowadzeniu nowego systemu, powinno pomóc w zwalczaniu narastającego w Niemczech problemu otyłości oraz polepszyć dostępność informacji dla konsumenta i pomóc mu w podejmowaniu decyzji.

Krótkie podsumowanie wytycznych dotyczących znakowania wartością odżywczą (zgodne ze schematem CIAA):

  • zasada “1 + 4”: powinna być określona zawartość kalorii oraz tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, cukru oraz soli;
  • zawartość składników powinna być wyrażona w procentach Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) w porcji produktu i pokazana za pomocą łatwo zapamiętywanych ikon;
  • przynajmniej informacja na temat wartości energetycznej (w przeliczeniu na porcję i na GDA) powinna być umieszczona w widocznym miejscu na opakowaniu;
  • wielkość porcji powinna być określona na opakowaniu. W przyszłości będzie konieczne dokonanie ujednolicenia wielkości porcji tych samych kategorii produktów żywnościowych;
  • koncepcja znakowania GDA będzie kontynuowana i rozwijana poprzez uwzględnianie wiedzy naukowej i ekonomicznej zgromadzonej dzięki podjęciu dialogu ze stronami trzecimi, w szczególności z Niemieckim Towarzystwem Żywieniowym (German Nutrition Socjety - DGE).

Podkreślono również, że firmy, które mogą mieć problem z natychmiastowym wprowadzeniem zasady „1 + 4”, powinny wprowadzić na początek znakowanie jedną ikoną GDA dotyczącą zawartości kalorii.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij