Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Powstała Polska Rada Przemysłu Żywnościowego
W dniu 16.01.2008 odbyło się pierwsze posiedzenie Polskiej Rady Przemysłu Żywnościowego. Rada powstała na podstawie porozumienia sześciu znaczącyh organizacji skupiających przedsiębiorstwa przemysłu żywnościowego w Polsce tj.: Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”, Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Spożywczy”, Stowarzyszenie „Krajowa Unia Producentów Soków”, Stowarzyszenie Młynarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie „Polska Wódka”.
Członkostwo w Radzie ma charakter całkowicie bezpłatny. Rada działa w oparciu o zasadę konsensusu.


Przemysł żywnościowy jest  jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Polski i UE. Roczne obroty całego sektora przetwórstwa żywności UE wynoszą  836 miliardów euro, w tym w Polsce ok. 35 miliardów euro. Sektor przetwórstwa żywności w UE zatrudnia ok. 3,8 miliona pracowników, w tym w Polsce ok. 0,4 mln osób. Saldo handlowe produktami żywnościowymi z krajami trzecimi jest dodatnie zarówno dla całej UE jak i w Polsce. Średnio jedna piąta całej produkcji żywności w UE jest eksportowana do krajów trzecich. Przedsiębiorstwa sektora żywnościowego przetwarzają prawie 70% wszystkich produkowanych w UE surowców rolnych. Przedstawione dane świadczą o tym, że przemysł żywnościowy  stanowi filar europejskiej ekonomii i zapewnia dochody milionom obywateli UE.  
Biorąc powyższe pod uwagę, Polska Rada Przemysłu Żywnościowego stawia sobie za cel zapewnienie właściwej rangi i miejsca przemysłowi żywnościowemu zarówno na forum krajowym jak i europejskim poprzez:
1. Zacieśnienie współpracy pomiędzy organizacjami przemysłu żywnościowego w celu zwiększenia efektywności działań prowadzonych na rzecz tworzenia korzystnych warunków dla funkcjonowania, promocji i rozwoju przemysłu żywnościowego w Polsce, Unii Europejskiej i krajach trzecich.
2. Zwiększenie reprezentatywności przemysłu żywnościowego na forum krajowym poprzez ścisłą współprace na zasadach ciała doradczego z resortami administracji państwowej  mającymi wpływ na  funkcjonowanie i rozwój przemysłu żywnościowego, ze szczególnym uwzględnieniem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  oraz Parlamentu RP.
3. Zwiększenie reprezentatywności polskiego przemysłu żywnościowego na forum międzynarodowym poprzez aktywne członkowstwo poszczególnych stron porozumienia w europejskich organizacjach przemysłu żywnościowego i wzajemną wymianę informacji dotyczących prac prowadzonych w ramach tych organizacji oraz udziale w procesie stanowienia prawa na poziomie Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Organizacje skupione w Radzie są członkami następujących organizacji europejskich:
Konfederacjia Przemysłu Żywności i Napojów Unii Europejskiej CIAA
Europejske Stowarzyszenie Producentów Żywności Specjalnego Przeznaczenia Żywieniowego IDACE
Europejska Unia Handlu Żywcem i Mięsem UECBV
Związek Przemysłu Przetwórstwa Mięsnego w Unii Europejskiej CLITRAVI
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Soków Owocowych AIJN
Międzynarodowe Stowarzyszenie „Pewny, Globalny, Uczciwy”  SGF INTERNATIONAL e.V
Europejskie Stowarzyszenie Młynarzy GAM
Polska Rada Przemysłu Żywnościowego za szczególnie ważne uważa:
1.      Opracowanie kompleksowej strategii eksportu polskich produktów żywnościowych obejmującej zarówno rozwiązania administracyjno-organizacyjne, finansowe, jak i stworzenie przejrzystych i łatwych do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców mechanizmów wsparcia w zakresie promocji produktów przetworzonych na rynkach UE oraz krajów trzecich. Mechanizmy te powinny opierać się między innymi na aktywnym wykorzystaniu  wydziałów ekonomiczno handlowych polskich placówek dyplomatycznych, które powinny stać się centrami informacji gospodarczej i wsparcia dla polskich przedsiębiorców.
2.      Wzmocnienie polskiego lobbingu gospodarczego prowadzonego zarówno przez odpowiednie resorty jak i organizacje przedsiębiorców. Rada uważa za niezbędne zwiększenie współpracy pomiędzy resortami, a organizacjami będącymi członkami europejskich organizacji branżowych i sektorowych, tak aby polski interes gospodarczy był reprezentowany w sposób spójny i efektywny.    
3.      Stabilizację w zakresie stanowienia prawa i zwiększenie jego spójności w kluczowych dla stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw obszarach, jakimi są między innymi  podatki, urzędowa kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności, prawo pracy.
4.      Działanie na rzecz zrównoważonego podejścia Rządu RP do reformy Wspólnej Polityki Rolnej, tak aby reforma ta uwzględniając bezpieczeństwo ekonomiczno-społeczne producentów surowców rolnych, jednocześnie gwarantowała przemysłowi żywnościowemu dostęp do konkurencyjnych pod względem jakości i ceny surowców.
5.      Działania na rzecz rozwijania efektywnej ekonomicznie współpracy pomiędzy polskimi producentami surowców rolnych, a przedsiębiorcami przemysłu żywnościowego.
6.      Uproszczenie skomplikowanych, niejasnych i długotrwałych procedur dotyczące pozyskiwania unijnych środków pomocowych.
7.      Wspieranie działań mających na celu jak najszybsze wejście Polski do strefy Euro.
8.      Zaliczenie kosztów składek płaconych na rzecz organizacji europejskich do kosztów niezbędnych do prowadzenia działalności organizacji, a co za tym idzie do możliwości odliczania ich od przychodów. Obecne przepisy powodują de facto opodatkowanie składek 19% podatkiem. Kwoty te stanowią znaczące obciążenie finansowe dla wielu polskich organizacji, ograniczając tym samym ich aktywność na forach międzynarodowych.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij