Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stanowisko PFPŻ w sprawie wpływu biopaliw na ceny żywności
Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności jako organizacja skupiająca wiodące na rynku polskim przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa rolno-spożywczego oraz stowarzyszenia i organizacje branżowe, stoi na stanowisku, że przyjęte przez Komisję Europejską cele dotyczące osiągnięcia 10% obligatoryjnego udziału biopaliw do roku 2020 oraz cele wskaźnikowe dla produkcji biokomponentów w Polsce stanowią istotny element wpływający destabilizująco na rynki surowców rolnych w Polsce i całej Unii Europejskiej.

W kontekście obecnej sytuacji na rynku surowców i produktów żywnościowych wszelkie działania, których efektem jest pogłębianie się deficytu podstawowych surowców rolnych, jakimi są pszenica, rzepak, kukurydza i soja, należy uznać za przyczyniające się do dalszego wzrostu cen żywności, a tym samym za szkodliwe z punktu widzenia zarówno gospodarczego, jak i społecznego.

PFPŻ stoi na stanowisku, że realizacja polityki, ukierunkowanej na promowanie stosowania i produkcji biopaliw w Unii Europejskiej poprzez stosowanie środków i metod faworyzujących stosowanie surowców rolniczych do przetworzenia na paliwa, jest poważnym odstępstwem od polityki zakładającej konieczność urynkowienia unijnej produkcji rolnej.
Prowadzi to w dużej mierze do zniekształcania mechanizmów rynkowych, co, jak pokazuje obecna sytuacja prowadzi do poważnych kryzysów na rynku żywności.

Podejmowane przez Komisję Europejską inicjatywy, mające na celu powiększenie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, należy uznać za niezwykle ważne z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. Uważamy jednak, że inicjatywy te nie powinny w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu społeczeństw i opierać się w głównej mierze o jak najszybszy rozwój technologii, wykorzystujących surowce nie konkurujące z surowcami przeznaczonymi na żywność.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij