Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
"Promocja zdrowia - czy to się opłaca?" - Konferencja Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia, 24 marca 2009
W dniu 24 marca 2009 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Promocja zdrowia, czy to się opłaca?” zorganizowana przez działającą przy Ministrze Zdrowia Radę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia, w której pracach aktywnie uczestniczy również PFPŻ.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli stron zainteresowanych tematyką zdrowego stylu życia - m.in. reprezentantów świata nauki (m.in. Prof. Leszek Wdowiak - krajowy Konsultant ds. zdrowia publicznego, prof. Barbara Zahorska-Markiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością; prof. Krzysztof Krygier  - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności), polityki (posłanka Beata Małecka-Libera - przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia; poseł Aleksander Sopliński - przewodniczący sejmowej podkomisji ds. zdrowa publicznego) oraz organizacji rządowych i pozarządowych (Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka; Adam Kohnke - prezes Polskiego Związku Fitness & Wellness).

Obecni byli również samorządowcy, pracownicy stacji sanitarno – epidemiologicznych, przedstawiciele przemysłu spożywczego, oraz liczni eksperci. Gościem specjalnym konferencji był p. Andrzej Ryś - dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów (DG SANCO) Komisji Europejskiej.

Konferencja Rady ds. Diety Aktywności Fizycznej i Zdrowia była pierwszym tego typu i tej rangi wydarzeniem, mającym na celu rozpoczęcie szerokiej, społecznej dyskusji oraz wypracowanie efektywnych rozwiązań mogących przyczynić się do powstania długofalowej i aktywnie wspieranej przez rząd polityki prewencji nadwagi i otyłości. Jak wskazał Andrzej Ryś, Komisja Europejska stoi na stanowisku, że rozwój skutecznego partnerstwa powinien być kamieniem węgielnym reakcji Europy na rozwiązanie kwestii żywienia, nadwagi i otyłości i wiążących się z nimi problemów ze zdrowiem. Przykładem tego typu partnerstwa jest Europejska Platforma ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia. Zasadą działania Platformy jest dążenie jej członków do wprowadzenia w życie dobrowolnych działań w zakresie zwalczania otyłości jako uzupełnienie i wsparcie dla pozostałych działań. Członkami Platformy są organizacje reprezentujące przemysł, media, organizacje badawcze i społeczeństwo obywatelskie w dziedzinach zdrowia publicznego i konsumentów.

Przykładem tego typu działań w Polsce jest rozpoczęty w 2006 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” w szerokiej współpracy wojewódzkiej, powiatowej i lokalnej, program edukacyjny pt. „Trzymaj Formę!”. Program objął swoim działaniem ponad 6 tysięcy szkół oraz ponad 2 miliony dzieci i młodzieży. Ze względu na zasięg i liczbę odbiorców „Trzymaj Formę!” jest uważany za największy program edukacyjny w Unii Europejskiej. Celem programu jest promocja zasad zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej. Dzięki nawiązaniu szerokiej współpracy środowiskowej przez Państwową Inspekcję Sanitarną w środowiskach szkolnych i sportowych oraz w mediach, działania realizowane są z dużym sukcesem już od 3 lat.


Na zdjęciu od lewej: Andrzej Gantner - dyrektor generalny PFPŻ, poseł Aleksander Sopliński - przewodniczący sejmowej podkomisji ds. zdrowa publicznego, prof. Krzysztof Krygier - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, posłanka Beata Małecka-Libera - przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, Andrzej Ryś - dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów (DG SANCO) Komisji Europejskiej, Andrzej Wojtyła - Główny Inspektor Sanitarny, Przemysław Biliński - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.


Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli świata nauki, polityki, inspekcji sanitarnej, przemysłu żywnościowego oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką zdrowego stylu życia.

W trakcie konferencji zostały również przedstawione inicjatywy prozdrowotne podejmowane przez poszczególne firmy branży żywnościowej oraz organizacje branżowe, wśród których należy wymienić m.in. Dobrowolny Program Znakowania Żywności Wartością Odżywczą GDA. Program ten stanowi kolejny przykład zaangażowania przemysłu żywnościowego w podejmowanie działań mających na celu zahamowanie niekorzystnych trendów w rozwoju niezakaźnych chorób cywilizacyjnych i poprawy stanu zdrowotnego społeczeństwa. Głównym jego celem jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym poprzez zwiększanie dostępności informacji o wartości odżywczej żywności, ponieważ tylko łatwo dostępne i zrozumiałe dla konsumenta informacje żywieniowe umożliwią mu podejmowanie samodzielnych i świadomych wyborów odnośnie diety i stylu życia, które w konsekwencji przyczynią się do utrzymania właściwego stanu zdrowia..
Podawanie informacji o wartości odżywczej na produktach żywnościowych, w połączeniu z szeroką edukacją społeczną prowadzoną w oparciu o wieloletnie programy edukacyjne typu "Trzymaj Formę!", może w dużym stopniu przyczynić się do zahamowania niekorzystnych trendów zdrowotnych związanych z nadwagą i otyłością. 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij