Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rewizja ramowej dyrektywy 89/398/EWG - stan prac
W Komisji Europejskiej trwają prace nad rewizją dyrektywy ramowej Parlamentu Europejskiego i Rady 89/398/EWG w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Rewizja obejmuje m.in. problamtykę środków spozywczych zaspokajających zapotrzebowanie organizmu przy intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza sportowców, oraz żywności przeznaczonej dla osób z zaburzeniami metabolizmu, a także innych grup żywności z kategorii środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W tym kontekście Parlament Europejski i Rada przekazały do Komisji europejskiej dwa raporty odnoszące się do tego typu żywności:

  • raport dotyczący żywności przeznaczonej dla osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów oraz
  • raport dotyczący implementacji artykułu 9 dyrektywy 89/398/EWG odnoszącego się do procedury notyfikacji dla niemtórych grup środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Z raportu dotyczącego żywności przeznaczonej dla osób z cukrzycą wynika, że nie ma podstaw dla tworzenia specjalnych wymagań odnośnie składu żywności przeznaczonej dla tej grupy konsumentów.

Ponadto Komisja Europejska zdecydowała o przeprowadzeniu badania dotyczacego implementacji Dyrektywy 89/398/EWG w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Do badania zostało wytypowanych sześć krajów: wielka Brytania, Francja, Szwecja, Polska, Włochy i Niemcy. Kraje te są reprezentatywne dla Unii Europejskiej w kontekście poszczególnych kategorii sektora środków spożywczych specjalnego przenaczenia żywieniowego.  Organizacja Agra Ceas przeprowadzająca na zlecenie Komisji Europejskiej badanie (pismo Komisji Europejskiej), na początku marca przeprowadziła w Polsce szereg spotkań z przedstawicielami stron zainteresowanych - m.in. PFPŻ, GIS, IŻŻ.

PFPŻ podkreślała istotność przeprowadzenia rewizji dyrektywy. Ze względu na to, że jest to przepis opracowany dwadzieścia lat temu, istnieje konieczność jeho uzupełnienia i zaktualizowania m.in. w zakresie definicji, które w chwili obecnej nie uwzględniają wielu grup środków spozywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, jak np. herbatki dla niemowląt czy mleka dla dzieci w wieku powyżej jednego roku. Taka sytuacja powoduje wątpliwości interpretacyjne m.in. w zakresie kwalifikacji produktów i związanych z nią procedur związanych z wprowadzaniem do obrotu. Istnieją również problemy związane z określeniem wymagań oraz procedurami dotyczącymi produktów dla diabetyków oraz produktów dla sportowców.  


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij