Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport ONZ o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie
Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała raport o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie.

Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI) to coroczny raport przygotowywany wspólnie przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).


Raport monitoruje i analizuje światowe postępy w kierunku wyeliminowania głodu, osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego i poprawy żywienia. Zawiera również dogłębną analizę kluczowych wyzwań dla osiągnięcia tych celów w kontekście Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Raport jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym decydentów, organizacji międzynarodowych, instytucji akademickich i ogółu społeczeństwa.

 

Raport zawiera aktualne informacje na temat światowych postępów w dążeniu do wyeliminowania głodu (cel SDG 2.1) i wszelkich form niedożywienia (cel SDG 2.2) oraz szacunki dotyczące liczby osób, których nie stać na zdrową dietę. Tematem tegorocznego raportu jest urbanizacja.

Główne wnioski wynikające z raportu:

  • Częstotliwość występowania głodu na poziomie globalnym nie nasiliła się w latach 2021-2022, ale jest wiele miejsc na świecie, gdzie głód narasta – głównie chodzi o obszary, gdzie ludzie wciąż walczą o odzyskanie utraconych dochodów po pandemii COVID-19 lub zostali dotknięci rosnącymi cenami żywności, środków produkcji rolnej i energii lub których życie i źródła utrzymania zostały zakłócone przez konflikty lub ekstremalne zjawiska pogodowe.
  • Należy docenić postępy w zakresie ważnych wskaźników żywienia dzieci, a niektóre regiony są na dobrej drodze do osiągnięcia niektórych celów żywieniowych do 2030 r. Jednak rosnąca nadwaga wśród dzieci poniżej piątego roku życia w wielu krajach zwiastuje rosnące obciążenie chorobami niezakaźnymi.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij