Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Preferencyjne kredyty dla przemysłu żywnościowego
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje nową formę pomocy przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego. Pomoc ARiMR polega na dopłacaniu do oprocentowania kredytów inwestycyjnych, udzielanych ze środków banków. Dzięki temu kredyty mają niskie oprocentowanie 2 – 3 % w skali roku. Maksymalny okres kredytowania wynosi 8 lat. W spłacie kapitału istnieje możliwość uzyskania karencji na okres od 1 do 3 lat. Maksymalna kwota kredytu nie może być wyższa niż 70% wartości przedsięwzięcia i nie może przekroczyć kwoty 8 mln zł.

O kredyt preferencyjnie oprocentowany mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, z wyłączeniem emerytów i rencistów oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Pomoc finansowa ARiMR ma formę dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielanych ze środków własnych banków, z którymi Agencja zawarła stosowne umowy. Maksymalny okres spłaty kredytu w zależności od linii kredytowej wynosi od 5 do 20 lat, w tym karencja w spłacie kapitału może być udzielona na okres od 1 roku do 3 lat. Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę zależy również od linii kredytowej i nie może być niższe niż 1%, 1,2 %, 2%, lub 3% w skali roku. Maksymalna kwota kredytu zależy od rodzaju przedsięwzięcia, nie może przekroczyć 70% - 95% wartości przedsięwzięcia i w zależność od rodzaju przedsięwzięcia wynosi od 4 do 16 mln zł.

Kredyty inwestycyjne z dopłatami ARiMR do oprocentowania udzielane są ze środków własnych banków, z którymi Agencja zawarła stosowne umowy.

Procedura ubiegania się o kredyty obejmuje:

  • przygotowanie planu przedsięwzięcia,

  • uzyskanie pozytywnej opinii Ośrodka Doradztwa Rolniczego właściwego dla miejsca realizacji przedsięwzięcia,

  • złożenie w Banku współpracującym z Agencją wniosku o kredyt wraz z planem przedsięwzięcia, opinią ODR oraz kompletem dokumentów wymaganych przez Bank.

Ostateczną decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje Bank. Pozytywna opinia ODR nie zwalnia Banku od własnej oceny przedsięwzięcia pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi i postanowieniami umowy zawartej pomiędzy Agencją a Bankiem.

 

Zobacz:

1. Dostępne linnie kredytowe

2. Banki udzielające kredytów wspieranych przez AMiMR

3. Wykaz Ośrodków Doradztwa Rolniczego

 

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij