Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ograniczanie strat i marnotrawstwa żywności – kontekst prawny i prace w Polsce nad modelem most
Ze względu na złożoność łańcucha żywnościowego - jego wieloetapowość, skomplikowaną strukturę organizacyjną, proces zarządzania racjonalnym przepływem i zagospodarowaniem żywności jest dużym wyzwaniem.

Efektem zachodzących błędów, wzrostu masy towarów znajdującej się w obrocie oraz wydłużania się kanałów dystrybucyjno – logistycznych jest obserwowana na świecie coraz większa skala strat i marnotrawstwa żywności. Zjawisko to dotyczy wszystkich etapów łańcucha żywnościowego „od pola do stołu”, poczynając od produkcji pierwotnej, przetwórstwa, handlu, gastronomii, dystrybucji, kończąc na gospodarstwach domowych.


Dokumenty unijne zobowiązują państwa członkowskie do ograniczenia powstawania odpadów żywnościowych na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego. Działania te wpisują się w założenia związane ze strategią „Europa 2020”. Komisja Europejska w komunikacie dotyczącym efektywnego korzystania z zasobów jeden ustęp poświęciła problemowi produktów żywnościowych i konieczności zmniejszenia ich marnotrawstwa. W 2010 roku Dyrektoriat Środowiska Komisji Europejskiej wydał opracowanie „Preparatory Study on Food Waste Across EU 27”, w którym zidentyfikował 106 inicjatyw podejmowanych w krajach członkowskim w celu ograniczenia strat żywności. Jako przykład można podać irlandzkie rozporządzenie nakładające obowiązek segregowania odpadów żywnościowych w marketach.


Więcej w najnowszym numerze kwartalnika Food-Lex, zapraszamy do prenumeraty!

okladka_03_2017

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij