Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Działania > Seminaria i Konferencje > Archiwum: > Szkolenie rozpoczynające realizację Dobrowolnego Programu Znakowania Wartością Odżywczą w Polsce

Seminaria i Konferencje
Archiwum:
Aktualności
Współpraca krajowa
Współpraca międzynarodowa
Publikacje
Szkolenie rozpoczynające realizację Dobrowolnego Programu Znakowania Wartością Odżywczą w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności fizycznej i zdrowia oraz realizując zalecenia Komisji Europejskiej zawarte w „Białej Księdze Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością”, zgodnie ze stanowiskiem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 lipca 2007, które mówi, że:

• znakowanie jest ważnym elementem wspierającym edukację żywieniową konsumentów i powinno stanowić jej naturalne uzupełnienie
• etykiety powinny zawierać czytelną i użyteczną dla podejmowania decyzji konsumenckich w zakresie odżywiania informację, która nie powinna zawierać elementów mogących ograniczać prawo jednostki do swobodnego wyboru stylu życia i sposobu odżywiania
• zmiany w systemie znakowania powinny koncentrować się na zwiększeniu czytelności przekazywanych informacji i wpływać na stopień ich zrozumienia przez konsumentów.
rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego Dobrowolnego Programu Znakowania Wartością Odżywczą GDA.

Pierwszym etapem programu były warsztaty dla koordynatorów wojewódzkich i powiatowych - pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W czasie szkolenia uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami systemu znakowania GDA oraz jego implementacji w Polsce.

Szkolenie prowadzili:

  • E. Cogalniceanu – reprezentant Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE (CIAA), organizacji, która opracowała system GDA (Guideline Daily Amounts) na szczeblu europejskim. P. Cogalniceanu przedstawiła podstawowe założenia i ogólne zasady stosowania znakowania GDA.
  • A.Gantner – dyrektor generalny PFPŻ, który przedstawił sposób implementacji systemu GDA w Polsce oraz zaprezentował multimedialne przewodniki po systemie GDA dla przedsiębiorców i konsumentów (www.gdainfo.pl).
  • Prof. K. Krygier  omówił znaczenie Dobrowolnego Systemu Znakowania Wartością Odżywczą GDA dla zdrowia konsumenta.
  • M. Suchowiak, dyrektor Departamentu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia dokonała podsumowania pod kątem zgodności systemu z obowiązującymi przepisami. 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij