Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosnące ceny zbóż przełożą się na kilku a nawet kilkunastoprocentowe podwyżki cen makaronów
W związku ze znaczącymi podwyżkami cen mąki należy spodziewać się, że ceny produktów z niej wytwarzanych, w tym makaronów już wkrótce pójdą w górę.

Ceny zbóż w Polsce rosną ze względu na niższe niż rok temu zbiory w naszym kraju oraz w związku z rosnącymi notowaniami na rynkach międzynarodowych. To nie pozostaje bez wpływu na ceny mąki.
- W stosunku do maja mąka podrożała aż o 65 proc. - mówi Dominik Polak. Tymczasem Marek Feruś, wiceprezes Makaronów Polskich twierdzi, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni mąka podrożała o około 35 proc.

Producenci skarżą się, że takie wzrosty znacząco pogarszają rentowność ich firm, w związku z tym muszą część kosztów przełożyć na konsumentów.

- Wielu producentów zdecydowało się już na podwyższenie cen zawierających mąkę. My na razie rozważamy taki scenariusz. Na razie kalkulujemy koszty wyprodukowania makaronów. Nie wykluczamy, że podniesiemy ceny nawet o kilkanaście procent - mówi Marek Feruś.
Także Pol-Mak planuje zwiększenie cen swoich produktów.
- Podwyżki nie będą na pewno tak duże jak dynamika cen mąki. Mąka to nie jedyny surowiec wykorzystywany do produkcji makaronów. Jednak jesteśmy zmuszeni podnieść ceny o kilka, a być może nawet o 10 proc. - dodaje Dominik Polak.

Według niego podwyżek należy spodziewać się najpóźniej we wrześniu. Wiceprezes Pol-Maku podkreśla jednocześnie, że wkrótce też można oczekiwać stabilizacji cen surowców.

- Obecnie mąka kosztuje 1,10-1,17 zł/kg. Mamy nadzieję, ze ceny nie przekroczą 1,20 zł/kg i maksymalnie przy tym poziomie nastąpi stabilizacja - mówi Dominik Polak. Jego zdaniem natomiast na koszty produkcji nie wpłynie planowana przez rząd podwyżka podatków.

(Źródło: portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij