Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Decyzja Ukrainy nie wpłynie na polski rynek zbożowy
Ewentualne ograniczenie eksportu zbóż przez Ukrainę w niewielkim stopniu wpłynie na polski rynek zbożowy. Tak uważają nasi eksperci. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu ukraińskiego, decyzja dotycząca sprzedaży ziarna za granicę ma zapaść pojutrze. Wcześniej Rosja postanowiła wstrzymać eksport zboża do końca roku - informuje IAR.

 

Zdaniem szefa Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, profesora Andrzeja Kowalskiego, nie powinniśmy się obawiać gwałtownych zmian, gdyż nasz eksport ziarna ze Wschodu stanowi tylko kilka procent.

Zboże w ilości 2 do 3 milionów ton importujemy przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej. Profesor Kowalski sceptycznie ocenia determinację rządów Rosji i Ukrainy co do dalszego wstrzymania eksportu zbóż. Wątpliwości ma również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Przypomina, że jeszcze niedawno w gronie producentów niepokojono się, jak duże zapasy Rosji i Ukrainy wpłyną na światowy rynek. Jego zdaniem, rosyjska decyzja i ukraińskie zapowiedzi to efekt gry zmierzającej do podwyżki cen.

Ceny pszenicy w Polsce wzrosły w ciągu dwóch miesięcy w granicach 40 procent i wynoszą około 700 złotych za tonę. Zdaniem ekspertów, zdecydowały o tym głównie prognozy zmniejszenia plonów o kilkanaście procent, a nie informacje płynące z Rosji.

(Źródło:IAR)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij