Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska pozostanie jednym z beneficjentów polityki spójności
Mogę zapewnić, że Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów polityki spójności - powiedział w sobotę w Warszawie unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Na lata 2007-2013 możemy wykorzystać z UE ok. 67,3 mln euro.

Johannes Hahn, który gościł w sobotę na III Forum Funduszy Europejskich wyjaśnił dziennikarzom, że Komisja Europejska pracuje nad propozycjami przyszłego kształtu polityki spójności na lata 2014-2020.

W Europie trwa też dyskusja, czy politykę spójności zachować i jeśli tak, to w jakim kształcie. Komisarz dodał, że za miesiąc ma być gotowy raport, w którym Komisja podsumuje dotychczasowe efekty jej realizacji i zaprezentuje kierunki, w których mogłaby się rozwijać.

Polityka spójności w założeniu miała pomagać zmniejszać różnice między najbogatszymi i najlepiej rozwiniętymi a najbiedniejszymi regionami Unii Europejskiej. "Jesteśmy na tym etapie, że nie możemy już mówić o funduszach europejskich, nie mówiąc o przyszłości" - powiedziała dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Wyjaśniła, że zdaniem polskiego rządu polityka spójności powinna być nadal realizowana, jednak w zmienionym kształcie - żeby nie była traktowana jak zapomoga dla najbiedniejszych, ale jako polityka rozwojowa, skierowana do wszystkich państw UE.

"Wysiłki rządu polskiego związane z opracowaniem takiego stanowiska dotyczącego przyszłości polityki spójności, szły w tym kierunku, żeby pokazać wszystkim krajom europejskim, jak ta polityka działa i jakie z naszego punktu widzenia będzie ona miała korzyści dla wszystkich krajów i regionów unijnych" - powiedziała szefowa resortu rozwoju regionalnego.

Dodała, że deklaracja komisarza, że nasz kraj pozostanie jednym z największych beneficjentów polityki spójności bardzo ją ucieszyła. "Połowa polskiego PKB na 2009 r. jest dzięki funduszom strukturalnym. Wydaje mi się, bo nie liczyliśmy tego, że ok. 90 proc. przetargów w Polsce to były przetargi, w których w jakiejś mierze uczestniczyły fundusze europejskie" - powiedziała Bieńkowska.

Według danych ministerstwa rozwoju regionalnego, w Polce podpisano ok. 42,5 tys. umów na dofinansowanie inwestycji na łączną kwotę 188,8 mld zł, z czego UE zrefinansuje 132 mld zł. To ponad 50 proc. środków, które Polska ma do wykorzystania na lata 2007-2013.
(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij