Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pieczywo funkcjonalne - dlaczego należy je spożywać?
W nr 12/2010 „Przemysłu Spożywczego” ukazał się artykuł pt. „Pieczywo funkcjonalne - dlaczego należy je spożywać?” autorstwa dr inż. Hanny Kowalskiej, dr inż. Agaty Marzec, dr inż. Moniki Janowicz oraz inż. Malwiny Mucha.

Pieczywo jest niezbędnym składnikiem diety człowieka. Zawiera wszystkie składniki potrzebne do życia, tj. węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Szczególnie bogate w w/w składniki jest pieczywo ciemne (żytnie). Istnieje potrzeba uświadamiania konsumentów, aby przynajmniej częściowo zastępowali pieczywo jasne ciemnym lub spożywali pieczywo jasne wzbogacone w naturalne dodatki poprawiające jego wartość odżywczą i przyczyniające się do zwalczania niedoborów ważnych składników codziennej diety. Ze względu na dużą różnorodność, przedstawiono walory zdrowotne wybranych rodzajów pieczywa jak np.: pieczywo wyprodukowane z zastosowaniem kultur starterowych, chrupkie, orkiszowe, z dodatkiem nasion słonecznika, wzbogacone w wapń, wzbogacone ekstraktem z nasion winogron oraz nasionami amarantusa. Artykuł ten dostępny jest odpłatnie w wersji elektronicznej na portalu www.sigma-not.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz

J.CH.2011-01-17 17:31:38
Czy przecietny konsument dokonujac wyboru pieczywa, wie co to pieczywo funkcjonalne? Pieczywo jak kazdy inny produkt powinien byc nosnikiem wartosci zywieniowych. Inaczej nie ma sensu wogole go spozywac. Niestety ekonomizacja produkcji i pozadana niska cena, wymusily na producentach zanizanie wartosci zywieniowych produktow. Choc tak naprawde nie trzeba marnowac surowce, aby zrobic pelnowartosciowy produkt. Obnizka kosztow nie musi odbywac sie kosztem jakosci produkcji. To przemozna chec duzego zysku i niezdrowa konkurencja cenowa sa glowna motywacja zanizania jakosci produktow. A jak juz sie cos wyprodukuje normalnie, to wtedy mowa o funkcjonalnosci. Zachodzi pytanie, czy poprzednio produkowali zywnosc kosmici, ze byla o wiele smaczniejsza. Moze bylo jej niedostatek, ale szynka byla szynka a chleb chlebem.


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij