Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną ceny kawy. Na światowych giełdach jest ona najdroższa od 17 lat
Konsumpcja kawy nie maleje, mimo, że jej ceny rosną. Najwięcej kawy wypijają Skandynawowie - 4,3 filiżanki dziennie, przeciętny Polak - jedną filiżankę - informuje PAP.

Według Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO) w styczniu br. funt kawy (ok. 453 gram) kosztował na giełdach niecałe dwa dolary USD, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w grudniu 2010 r. i o 55 proc. więcej niż w rok wcześniej.

Od 2001 r. kawa podrożała aż o 333 proc. W ostatnich 2 latach jej ceny podskoczyły o ponad 100 proc., a od początku tego roku - o 13 proc. Transakcje kupna - sprzedaży kawy odbywają się głównie na Nowojorskiej Giełdzie Kawy i Cukru.

Kawa drożeje z roku na rok, bo jej produkcja nie nadąża za rosnącym popytem. Wielkość produkcji w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych, ale na ceny ma wpływ nie tylko popyt, lecz także spekulacje na giełdowe, które nasiliły się w ostatnich latach - powiedział PAP Tomasz Gołyś, analityk z firmy doradczej Ekspander.

Handel hurtowy ziarnami kawowymi zdominowany jest przez grupę kilkunastu międzynarodowych korporacji. Należą do nich m.in. Neumann Kaffe (Niemcy), Volcafe (Szwajcaria), Cargill (USA), Esteve (Brazylia/Szwajcaria), Aron (USA), ED & F Man (Wielka Brytania), Dreyfus (Francja), Mitsubishi (Japonia).

Szczególnie silną pozycję na rynku hurtowym mają także wielkie koncerny spożywcze, jak: Nestle, Kraft Foods, Folgers (Procter & Gamble) czy Sara Lee, które mają własne łańcuchy dostaw - od plantacji do konsumenta. Szacuje się, że te firmy kontrolują ok. 40 proc. globalnej konsumpcji tej używki - informuje portal tricker.pl.

ICO przewiduje, że w 2011 r. produkcja tego surowca wzrośnie o 9,5 proc. (do 134,8 mln worków po 60 kg). Wśród 11 największych producentów tylko Indonezja prognozuje zmniejszenie zbiorów. Nie mniej jednak ICO obawia się, że może spaść eksport kawy z powodu niekorzystnej pogody w Brazylii, która jest największym dostawcą tego surowca. W ubiegłym roku eksport kawy wyniósł 97,5 mln worków i w stosunku do 2009 r. wzrósł o 1,4 proc.

Najwięksi światowi producenci kawy (dane za 2008 r.) - to Brazylia (2,8 mln ton rocznie)- 29 proc. światowej produkcji, Wietnam (ponad 1 mln ton), Kolumbia (0,69 mln ton) i Indonezja (0,68 mln ton). Pozostała produkcja skupiona jest głównie w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej (Meksyk, Gwatemala, Peru, Honduras) oraz środkowej Afryki (Etiopia, Uganda). W ocenie analityków, kawa jest drugą co do wartości grupą towarów eksportowanych przez kraje rozwijające się.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij