Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wstępne prognozy zbiorów w 2011 r.
Całkowite zbiory zbóż w 2010 r. GUS oszacował na 27,3 mln t (grudzień 2010), podczas gdy Sparks ocenił ich wielkość na zaledwie 25,6 mln ton (marzec 2011). W bieżącym tygodniu Sparks przedstawił wstępną prognozę zbiorów zbóż w Polsce w 2011 roku. Wskazuje ona, iż produkcja zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą) wyniesie ok. 26,7 mln t, co oznacza, iż byłaby o niespełna 5% wyższa niż szacowana przed rokiem. Prognoza ta została opracowana przy założeniu zwiększenia areału zasiewów w kraju o ok. 2% do poziomu ok. 8,1 mln hektarów (Sparks przyjął areał zbiorów w sezonie 2009/2010 na poziomie 7,97 mln ha).

Wstępna prognoza zbiorów została opracowana także przy założeniu, iż plony zbóż ogółem ukształtują się na poziomie zbliżonym do średniego poziomu uzyskiwanego w ostatnich 3 latach, czyli 32,9 dt/ha.

 

Dla porównania warto dodać, iż w raporcie opublikowanym 17 marca br. Strategie Grains}prognozowano zbiory zbóż w 2011 r. w Polsce na poziomie 28,07 mln t, podczas gdy przed rokiem oszacowano je na 26,83 mln ton.

 

Obecnie wszelkie prognozy zbiorów zbóż w bieżącym sezonie zarówno w kraju, jak i na całej półkuli północnej, mają charakter wstępny i opierają się głównie na informacjach o powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz wstępnych ocenach przezimowania upraw. Ponadto, rozbieżności w przypadku poszczególnych źródeł w zakresie oceny sytuacji w latach ubiegłych wpływają na prognozy dla nadchodzącego sezonu.

 

Mniej mąki w handlu światowym

 

Według prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej wolumen światowego handlu mąką pszenną w sezonie 2010/2011 wyniesie 11,7 mln t, co oznacza, iż będzie o 9% niższy niż w sezonie ubiegłym. W opinii ekspertów Rady obniżka ta będzie wynikiem wzrostu cen tego surowca, który ograniczył znacząco popyt między innymi ze strony największych światowych importerów, czyli Afganistanu, Iraku i Libii.

 

W przypadku Kazachstanu, który jest największym na świecie eksporterem mąki pszennej, szacuje się, iż sprzedaż tego surowca na rynek światowy w bieżącym sezonie spadnie o ponad 0,5 mln t, do 3 mln ton. Wskazują na to między innymi dane odnośnie ograniczenia w drugiej połowie 2010 r. o 45% rok do roku zakupów mąki kazachskiej przez Afganistan. Ponadto, z danych Rady wynika, iż w okresie lipiec-grudzień 2010 r. całkowity eksport mąki pszennej z Kazachstanu drogą morską wyniósł 1,6 mln ton, co oznacza spadek o 16% w porównaniu z analogicznym okresie 2009 roku.

 

Prognozy dla Unii Europejskiej wskazują na możliwość nieznacznego zwiększenia się wielkości eksportu mąki pszennej w bieżącym sezonie do 1,3 mln ton (+ 4% r/r), przy imporcie na poziomie 40 mln t (-7% r/r). (Wszystkie wielkości dla mąki podawane są w ekwiwalencie pszenicy).

 

BGZ_na_Zoltym

  (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij