Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
FAO: Globalna produkcja pszenicy będzie niższa od popytu. Ceny żywności pozostaną wysokie
Jak poinformowała agencja Bloomberg News za Organizacją Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (Food and Agriculture Organization) globalna produkcja pszenicy będzie niższa od popytu, co spowoduje, że ceny żywności pozostaną przynajmniej przez następny rok wysokie i zmienne .

Produkcja pszenicy w sezonie rozpoczynającym się w lipcu wzrośnie o 3,2 procent do 673,6 milionów pozostając w tyle za popytem wynoszącym 677 milionów ton, poinformowała FAO w raporcie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. W maju ceny żywności utrzymywały się na poziomach bliskich rekordowych z powodu wyższych kosztów produkcji mięsa i nabiału. W osobnym raporcie FAO poinformowała, że import żywności wzrośnie w tym roku o 21 procent do rekordowych 1,29 bilionów dolarów.

Jak pisze Bloomberg News opracowywany przez FAO indeks cen żywności stanowiący średnią indeksów 55 produktów spożywczych spadł o jeden procent do 232,4 punktów z 234,8 punktów w kwietniu. Wskaźnik miał najwyższy poziom w lutym i wynosił wówczas 237,7 punktów.

Według Abdolreza Abbassiana, ekonomisty FAO taka sytuacja nie rozwiąże się w ciągu jednego sezonu. Nie zmieniają się podstawy, a to bardzo niekorzystne dla niemal wszystkich produktów.

Według Bloomberg News opracowywany przez FAO indeks cen pszenicy wynosił średnio w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku 242 punktów, czyli o 72 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Produkcja nie zaspokoi popytu, ponieważ straty związane z niekorzystną pogodą w Ameryce Północnej i Europie spowodowały spadek oczekiwań w stosunku do marcowych prognoz, poinformowała FAO. Dodając że rezerwy pszenicy będą pod koniec roku niższe niż w 2010 roku, a pod koniec 2012 roku jeszcze się zmniejszą - do 183 milionów ton.

(Źródło: Bloomberg News).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij