Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Naukowcy zbadali DNA ziemniaka
Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa, naukowcom po raz pierwszy w historii udało się ustalić kompletną sekwencję DNA ziemniaka - informuje BBC. Dzięki badaczom Instytutu Jamesa Huttona w Dundee, wzrasta szansa na efektywniejsze zbiory popularnej rośliny uprawnej w przyszłości.

Naukowcy odkryli, w jaki sposób połączone są ze sobą wszystkie geny ziemniaka. Każdy z genów odpowiada za różne aspekty funkcjonowania organizmu, wpływając na jego rozwój. Nawet mała ingerencja w ten porządek może spowodować duże zmiany.

Międzynarodowy zespół naukowców liczy, że dzięki odkryciu kompletnego DNA, już za dziesięć lat będzie możliwe wyhodowanie zdrowszych odmian ziemniaka, bardziej odpornych zarówno na choroby, jak i nawozy. To z kolei ma ułatwić skuteczniejszą walkę z głodem. Wcześniej jednak badacze muszą dokończyć rozpoczęte dzieło - analiza kompletnej sekwencji DNA ziemniaka może potrwać nawet kilka lat.

Ziemniaki należą do najczęściej uprawianych roślin na świecie, zajmują pod tym względem czwarte miejsce. Szacuje się, że roczne zbiory bulwiastej rośliny wynoszą 330 milionów ton. Najwięcej - ponad 65 milionów ton, zbiera się w Chinach. Polska znajduje się w tej klasyfikacji w pierwszej dziesiątce.

Źródło: IAR


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij