Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Złoty słabnie w ślad za giełdami
Pogarszający się sentyment globalny powoduje znaczne osłabienie polskiej waluty.

"O kwotowaniu złotego decyduje w tej chwili sentyment globalny. Giełdy mocno pospadały, co przekłada się na osłabienie złotego. (...) Jeżeli giełdy nadal tak będą spadać, to wszystko może się zdarzyć" - powiedział diler walutowy z warszawskiego banku.

We wtorek ok. godz. 11.30 kurs EUR-PLN wynosił 4,1127, a USD-PLN: 2,8909. O godz. 13.00 euro kosztowało 4,1066 zł, a dolar 2,8784 zł. PLN przez chwilę kwotowany był powyżej poziomu 4,12/EUR.

"W szczycie dzisiaj złoty osłabił się o 1,5 proc. Teraz się trochę uspokoiło. Jest to cały czas reakcja na obniżenie ratingu USA. Poziom awersji do ryzyka na świecie jest bardzo wysoki. Lokalna korekta jest bardzo prawdopodobna, ale trudno jest oczekiwać większego umocnienia. Trwa raczej paniczna wyprzedaż ryzykownych aktywów. Myślę, że do końca tygodnia nie ma co oczekiwać umocnienia złotego. Tak będzie, dopóki nie ustabilizuje sie sytuacja globalna" - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BRE Banku.

Ok. godz. 11.20 WIG 20 notował 4 proc. spadek. Indeks BUX spadł o 5,70 proc., FTSE 100 - 3,54 proc., CAC40 - 3,4 proc., DAX - 4,76 proc.

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA.

Wieczorem ogłoszony zostanie komunikat po posiedzeniu Fed w sprawie stóp procentowych.

"Inwestorzy uciekają w bezpieczne aktywa - franka, złoto, obligacje krajów uznawanych za bezpieczne, jak niemieckie i amerykańskie" - powiedział PAP Konrad Soszyński, ekonomista banku BGŻ.

Według informacji pozyskanych od warszawskich dilerów, Bank Gospodarstwa Krajowego nie był jeszcze we wtorek aktywny na rynku.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij