Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wysokie światowe ceny olejów/tłuszczów
W sierpniu br. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności osiągnął poziom 231 punktów. Tym samym pozostał właściwie niezmieniony wobec lipca br. Z drugiej strony, jego wartość była o 26% wyższa wobec odnotowanej w analogicznym okresie 2010 roku.

Jeśli chodzi o indeks światowych cen olejów i tłuszczów, w sierpniu br. wyniósł on 244 punkty (co oznacza, iż w sierpniu br. ceny monitorowane przez FAO były o 144% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Mimo że wartość omawianego indeksu od marca br. pozostaje w tendencji spadkowej, wciąż kształtuje się na historycznie wysokich poziomach.

 

W analizowanym okresie na światowe ceny olejów/tłuszczów oddziaływał m.in. wzrost  światowej produkcji i potencjału eksportowego dla olejów palmowego i słonecznikowego. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych, które są największym globalnym producentem soi, silnemu wzrostowi cen oleju sojowego przeciwdziałały większe niż oczekiwano wcześniej  zapasy soi w krajach będących głównymi jej eksporterami.

 

 

 

Prognozy zasiewów rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory (Ukraina)

 

 

Światowe jednostki/agencje analityczne wielokrotnie informowały już o niższej globalnej produkcji rzepaku w bieżącym sezonie 2011/2012. Ostatnie szacunki amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) z września br. mówią o globalnych zbiorach na poziomie ok. 59,1 mln t wobec 60,1 mln t w sezonie poprzednim 2010/2011. Istotny spadek produkcji nastąpił m.in. w UE, która od lat jest  liderem w światowej produkcji i konsumpcji rzepaku.

 

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom,  również na Ukrainie,  która należy do czołówki światowych eksporterów rzepaku tegoroczne jego zbiory, okazały się być niższe od ubiegłorocznych.

 

Jeśli chodzi o powierzchnię zasiewów rzepaku pod przyszłoroczne zbiory, jak poinformował ukraiński minister rolnictwa Mykola Prysiazhniuk, oczekuje się, że może ona być zbliżona do tych w roku ubiegłym, czyli  ok. 952 tys. ha. Ocenia się, że na chwilę obecną rzepak ozimy zasiano na powierzchni 791 tys. ha (za UkrAgroConsult). 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij