Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Postępujący proces konsolidacji w produkcji trzody chlewnej
W piątek 13.01 GUS przedstawił kolejną część danych z Powszechnego Spisu Rolnego w publikacji „Zwierzęta gospodarskie i wybrane elementy metod produkcji zwierzęcej”. Dane te potwierdzają m.in. proces konsolidacji w produkcji trzody chlewnej. Pierwszym i najbardziej oczywistym tego objawem jest wyraźny spadek liczby gospodarstw utrzymujących trzodę.

O ile jeszcze w 2007 r. GUS szacował ich liczbę na 664 tys., to podczas spisu z 2010 r. naliczył ich niespełna 398 tys. Procesy koncentracji przejawiają się również w coraz większym udziale gospodarstw największych w całkowitym pogłowiu. W 2007 r. gospodarstwa utrzymujące co najmniej 500 świń odpowiadały za mniej niż 22% krajowego pogłowia, a według spisu w 2010 r. prawie za 33%. Ich liczba zwiększyła się z niecałych 2300 do ponad 2700. Natomiast już w przypadku gospodarstw utrzymujących 200-499 szt. zanotowano dosyć znaczący spadek ich liczby, a ich udział w krajowym pogłowiu zwiększył się minimalnie.

 

Na Ukrainie rośnie produkcja jaj i sprzedaż żywca rzeźnego.

 

Z danych ukraińskiego Ministerstwa Polityki Agrarnej wynika, że w ubiegłym roku u naszych wschodnich sąsiadów rozwijała się dynamicznie produkcja jaj; wzrosła również sprzedaż żywca rzeźnego. Z drugiej strony dane te wskazują na coraz bardziej wyraźną tendencję spadkową w pogłowiu zwierząt gospodarskich.

 

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 r.  na Ukrainie wyprodukowano prawie o 12% więcej jaj (wszystkich rodzajów) niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. W tym samym czasie sprzedaż żywca rzeźnego wyniosła 2,37 mln t w wadze żywej, co oznacza przyrost prawie o 5%.

 

Mimo tych wzrostów, najnowsze dane o pogłowiu wskazują na coraz silniej rysującą się tendencję spadkową. Na początku listopada 2011 r. pogłowie bydła wynosiło 4,95 mln szt. i było o 2,4% niższe niż rok wcześniej. Pogłowie świń na przestrzeni roku zmniejszyło się jeszcze bardziej, bo o 4,2% do 8,07 mln sztuk. Pogłowie drobiu wykazało minimalny spadek o 0,3%. Jedynie pogłowie owiec i kóz było stabilne i ukształtowało się na poziomie 1,98 mln sztuk. Dane te oznaczają prawdopodobnie perspektywę spadku produkcji bydła rzeźnego, mleka i trzody chlewnej w 2012 roku. Przypuszczalnie jednak nadal będzie rosła produkcja jaj i drobiu rzeźnego.

 

Jak podaje Agra Europe, w okresie styczeń-październik 2011 r. Ukraina po raz pierwszy osiągnęła dodatni bilans w handlu mrożonym mięsem drobiowym.  Wynikało to z jednoczesnego bardzo silnego spadku importu (ze 126,6 do 40,2 tys. t) i wzrostu eksportu (z 26,5 do 45,2 tys. t). Większość importu pochodziła z krajów UE (głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski) oraz ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei głównym rynkiem zbytu dla ukraińskiego mrożonego mięsa drobiowego jest Kazachstan, a znaczące ilości są wysyłane również do Wietnamu, Mołdawii i Rosji. Autorzy artykułu uważają, że Ukraina jest na dobrej drodze aby zwiększać swój udział w światowym eksporcie drobiu. Szczególnie pomocne w osiągnięciu tego celu może okazać się ewentualne otwarcie ogromnego rynku unijnego.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij