Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny masła w UE spadają coraz bardziej dynamicznie
W drugiej połowie października ubiegłego roku ceny masła w UE zaczęły spadać, tendencja ta utrzymywała się także w kwietniu bieżącego roku i wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale 2012 r - wynika z informacji FAMMU/FAPA.

W dniu 15 kwietnia 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 2,82 EUR/kg i była o 9,93% niższa niż przed miesiącem. Jeszcze bardziej dynamiczne zniżki (od -12,29% do -14,95%) w okresie tym odnotowano na rynku głównych unijnych producentów, w Holandii i w Niemczech. Przełożyło się to na fakt, że w czwartym miesiącu 2012 r. ceny masła utrzymywały się tam na poziomie niższym niż średnia w UE: od 2,45 EUR/kg notowanych na koniec miesiąca w Holandii do 2,53 EUR/kg w Niemczech.

W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego na koniec kwietnia bieżącego roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 2,49 EUR/kg, jest to spadek aż o 15,02% względem ubiegłego miesiąca, (w ujęciu PLN odnotowano 14,31% zniżkę do 10,42 PLN). Z tygodnia na tydzień ceny masła w UE coraz bardziej zbliżają się do progu interwencyjnego (246,39 EUR/100 kg). Jeśli w okresie interwencji, czyli od 1 marca do 31 sierpnia, ceny na rynkach wewnętrznych w państwach UE spadną poniżej 92% ceny interwencyjnej i pozostaną na tym poziomie przez dwa kolejne tygodnie, na obszarze niskich cen (czyli w danym państwie członkowskim) otwarty będzie skup masła przez agencje interwencyjne po 90% ceny interwencyjnej, czyli w praktyce po 221,7 EUR/100 kg.

Masło będzie skupowane po tej stałej cenie w obrębie limitu 30 tys. ton, a następnie obowiązuje system przetargowy. Interwencyjny skup ostatnio uruchamiany był w 2009 roku.

Cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 290 EUR - 550 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu z USA i Oceanii. Z tego względu UE ma problemy z konkurowaniem na rynku światowym, o czym świadczy m.in. niemal 32% spadek eksportu tego tłuszczu w dwóch pierwszych miesiącach 2012 roku.

Do Wspólnoty napływają także coraz większe ilości masła z tańszych źródeł spoza UE, a konkurencja na rynkach zagranicznych jest dodatkowo wzmagana przez rosnącą produkcja mleka w krajach rozwijających się. Przyczynia się to do ograniczenia możliwości wywozu artykułów mleczarskich z państw UE. Sygnały napływające z rynku wskazują, że popyt na unijne masło jest niski, natomiast jego podaż jest większa niż oczekiwano. Według danych KE w styczniu i lutym 2012 roku produkcja tego tłuszczu była o 5% większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ponadto od momentu otwarcia na początku marca programu wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), do unijnych składów dostarczono już ponad 47 tys. ton tego tłuszczu. Jest to o ponad 70% większa ilość niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij