Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sukces II edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo”
29 czerwca zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo” marki WINIARY we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności. Przez ponad 6 miesięcy nauczyciele z niemal 23 % szkół gimnazjalnych z całej Polski wyedukowali na temat zdrowego żywienia 85 000 gimnazjalistów! Twórcy programu pokazali, że nauka i zdobywanie wiedzy nie musi być nudną i monotonną czynnością, ale ciekawą przygodą pełną wyzwań i dobrej zabawy.

Bardzo nas cieszy wielki sukces akcji, z którą udało nam się dotrzeć do prawie jednej czwartej polskich gimnazjów. W związku z tym chcielibyśmy oficjalnie podziękować wszystkim uczestnikom II edycji. Nauczyciele w całej Polsce swoim udziałem i zaangażowaniem w „Jedz smacznie i zdrowo” udowodnili, że edukacja o zdrowym żywieniu jest istotnym elementem kształtowania świadomych i odpowiedzialnych za swoje wybory młodych ludzi – mówi Wojciech Osiński Marketing Manager marki WINIARY.


Zasady udziału i szczegóły programu


Program prowadzony przy współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności został objęty patronatem honorowym przez Minister Edukacji Narodowej Krystynę Szumilas, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych i Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jego celem było propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem i niemarnowaniem żywności oraz zachęcenie do samodzielnych prób gotowania i wspólnego spożywania posiłków. – Cieszę się, że młodzież coraz chętniej uczestniczy w projekcie, który jest spójny z misją Federacji Polskich Banków Żywności. Uczniowie, podczas zajęć dowiadują się, jakie są skutki marnowania jedzenia. Uczą się szacunku do żywości, i co niezwykle ważne, uwrażliwiają się na sytuację tych, którym na co dzień jej brakuje – dodaje Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

By wziąć udział w programie, należało wypełnić zgłoszenie znajdujące się na stronie internetowej www.jedzsmacznieizdrowo.pl. Nauczyciel, który prawidłowo wypełnił zgłoszenie otrzymywał pakiet materiałów dydaktycznych, opracowany przez specjalistów żywieniowych, potrzebny do przeprowadzenia lekcji.

Kolejnym etapem kampanii był konkurs. Zadanie polegało na stworzeniu plakatu lub filmu na temat: „Kampania społeczna programu „Jedz smacznie i zdrowo”, promująca zdrowe odżywianie, gotowanie, niemarnowanie pożywienia oraz wspólne spożywanie posiłków”.

Do organizatorów wpłynęło ponad 2 500 prac, w tym: 543 filmów i 1978 plakatów. Jury miało trudne zadanie! Do wygrania były dwie trzydniowe wycieczki do Warszawy, 30 supernowoczesnych tablic multimedialnych i 40 zestawów kulinarnych. Główną nagrodę zdobyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Radomiu oraz Zespół Szkół im. Ks. Prałata Stanisława Sudoła w Dzikowcu.


Edukacja jako proces zdobywania wiedzy


Z raportu Instytutu Matki i Dziecka „Otyłość u polskich nastolatków (…)” wynika, że z nadwagą i otyłością boryka się 13,3% gimnazjalistów – 14,9% dziewcząt i 11,6% chłopców w Polsce[1]. Główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe i brak odpowiedniej wiedzy. Organizatorzy programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo” postanowili wziąć sprawy w swoje ręce! W I edycji projektu udało się dotrzeć do 6,5 % polskich gimnazjów, w II już do 23%.

To zdumiewające jak z roku na rok wzrasta świadomość dotycząca zdrowego żywienia. Twórcy programu  oprócz materiałów dydaktycznych i scenariuszy lekcyjnych, przygotowali dla gimnazjalistów ciekawą stronę internetową z licznymi konkursami i poradami żywieniowymi. Każdy użytkownik strony mógł kontynuować swoją naukę o zdrowym odżywianiu również w domu.

I choć program już się zakończył, to organizatorzy wierzą, że idea programu JEDZ SMACZNIE I ZDROWO wpłynie na przyszłe wybory żywieniowe gimnazjalistów.


***********************************

Program „Jedz smacznie i zdrowo” jest akcją edukacyjną marki WINIARY prowadzoną we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2010/2011. W obu odsłonach programu wzięło udział niemal 2200 gimnazjów z całej Polski. Ponad 2800 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania ponad 115 tysięcy uczniów z ponad 4300 klas. Misją „Jedz smacznie i zdrowo” jest nauka młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania.

Program marki WINIARY jest częścią szerszej kampanii zatytułowanej „Jedz smacznie i zdrowo”. prowadzonej od czterech lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród konsumentów. Wiąże się on z przyjęciem przez Nestle strategii NHW (Nutrition, Health, Wellness) będącej strategią odpowiedzialnego biznesu firmy Nestlé, w imię której zobowiązuje się ona produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu oraz dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie konsumentów.


Patroni honorowi

  • Minister Edukacji Narodowej
  • Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych
  • Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Patron społeczny

  • Federacja Polskich Banków Żywności

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij