Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dyrektor BGŻ: W sprawie konsolidacji mleczarstwa nic nie jest przesądzone
Moim zdaniem w sprawie konsolidacji nic nie jest przesądzone. Patrzymy na rynek duński, gdzie są tylko dwa zakłady. Warto jednak także spojrzeć na południe Europy, gdzie działa dwa tysiące przetwórców i rynek także funkcjonuje przy agresywnej i kapitalistycznej gospodarce - powiedział na VI Forum Rynku Spożywczego i Handlu Bartosz Urbaniak, Dyrektor Zarządzający ds. Agrobiznesu, BGŻ SA.

Jego zdaniem konsolidacja sektora mleczarskiego nie będzie następowała szybko. - Trzy największe polskie firmy mleczarskie: Mlekpol, Mlekovita i Polmlek obsługują około 30 proc. polskiego rynku. Pytanie czy procesy konsolidacyjne w Polsce nastąpią i ewentualnie jak szybko. Moim zdaniem nie będą szybko następowały. Wynika to z faktu, przy dużej liczbie producentów mleka, którzy nie chcą i nie widzą konieczności łączenia się, to musi ich obsługiwać stosunkowo duża liczba podmiotów skupujących - mówił dyrektor Urbaniak.


Zaznacza, że nie ma większego znaczenia czy wszystkie zakłady będą w rękach jednego, trzech czy też w rękach kilkudziesięciu właścicieli. Ze względu na rozdrobnienie dostawców, zakłady muszą być rozlokowane stosunkowo gęsto.


- Jako przykład chce pokazać Włochy, gdzie trzech największych producentów ma także poniżej 50 proc. udziałów w rynku, natomiast oprócz tego działa tam dwa tysiące zakładów, które przetwarzają mleko. Wszystkie te zakłady są w stanie funkcjonować na rynku - powiedział Bartosz Urbaniak.


Zwrócił także uwagę, że z jednej strony łańcucha mleczarskiego mamy bardzo rozdrobnionych dostawców, to z drugiej mamy także nadal bardzo rozdrobnione sklepy.(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij